Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laura Lepistö kirjasi kaikki lapsensa imetys- ja nukutuskerrat ylös – kokonaisluku hämmästyttää: "Onhan nää aika absurdeja lukuja"

15:20Laura Lepistö kertoo raskaudestaan:"Urheilutausta näkyy taidossa kuunnella kehoa"Laura Lepistön raskaus ei ollut itsestäänselvyys: "Urheilutausta näkyy"
Julkaistu 09.01.2022 16:01

Emmi Ikonen

emmi.ikonen@mtv.fi

Laura Lepistö on kerännyt dataa lapsensa syntymästä lähtien.

Pienen vauvan äitinä olo käy toisinaan työstä. Sen tietää myös viime kesänä esikoisensa Robinin saanut ex-taitoluistelija Laura Lepistö.

Viime heinäkuussa äidiksi tullut Lepistö on kirjannut ylös sovellukseen lapsensa kaikki imetys- sekä nukutuskerrat. 

– 1422 imetyskertaa. Siis 1422. Tuntimäärällisesti 2,5 kuukauden täysipäiväisen työn tunnit istuen imettämässä reilussa 5 kuukaudessa. Niin ja onhan tää äitiys vähän vielä muutakin. Kuten esim. 710 nukutuskertaa, Lepistö kirjoittaa Instagramissa.

Lue myös: Laura Lepistö jakoi kuulumisiaan vauva-arjestaan: ”itsevarmuus on taas korkeammalla”

Lepistön mukaan luvut saivat hänet ensin nauramaan ja putoamaan penkiltä. Tuon jälkeen 

– Ja sitten antoi hyvän motivaatiopotkun varata vihdoin se hieroja. Ja ehkä jooga- ja kehonhuoltokurssi ja kiropraktikko, hän listaa.

Lapsi on Lepistön ja hänen aviomiehensä Tommi Huovisen ensimmäinen. Niimpä vauva-arki on yllättänyt ja tuonut mukanaan uutta. Erityisesti Lepistö mainitsee äitiysvapaan pitämisen olleen erityisen hyvä idea.

– Siis onhan nää aika absurdeja lukuja, joita ei ihan tajua sitä pikkuvauvavaihetta suorittaessa. Nyt myös ymmärrän miksi 6kk täysi äitiysvapaa oli todellakin hyvä idea - myös yrittäjänä, vaikka itse sen sai käytännössä itselleen maksaa, hän päättää.

Lisää aiheesta:

Laura Lepistön ja Tommi-puolison poika 2 vuotta! Ex-taitoluistelija jakoi hellyttävän perhepotretin: "Teit meistä perheen"Laura Lepistön Robin-poika täytti vuoden: "Vauvavuosi on jatkuva ihmiskoe"Laura Lepistö ei haikaile pikkuvauva-arkeen: "Tästähän tulee kivempaa koko ajan!"Laura Lepistö jakoi kuulumisiaan vauva-arjestaan: "Itsevarmuus on taas korkeammalla"Esikoisensa saanut Laura Lepistö jakoi tuntemuksiaan äitiydestä: "Miten paljon voikaan viikkoon sisältyä rakkautta?"Laura Lepistö hehkuu raskauden onnea eteerisenä läpikuultavassa pitsissä – laskettu aika lähestyy: "Jännin ja ihmeellisin syksy tulossa"
Laura LepistöSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Laura Lepistö
  • 11.9.15:15
    Ansku Bergström

    Ansku Bergström täytti 40 vuotta: "Kaikella on joku tarkoitus"

  • 10.10.202415:30
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Laura Lepistön uudet tuulet: "Olen aika intuitiivinen"

  • 25.04.202417:45
    Perhe

    Laura Lepistö postasi tunnelmallisia perhekuvia: "Tässä vähän kreisissä ihmiskasassa on kaikki"

  • 11.04.202411:17
    Taitoluistelu

    Laura Lepistön intiimi paljastus poiki palautevyöryn – lääkärin sanat olivat pahinta, mitä tapahtui

  • 11.04.202408:25
    Taitoluistelu

    Laura Lepistön kotona pirisi puhelin – sitten avasi rahanyörinsä Jorma Ollila