Jari-Matti Latvala ja Tommi Mäkisen johtama Toyota-talli ovat kiinni palkintopallisijassa Monte Carlon MM-rallissa. Latvala ampaisee kolmannelta sijalta kilpailun päätöspäivään sunnuntaina.
Latvalalle ja ”sinivalkoiselle” Toyota-tallille paikka palkintopallilla olisi loistava saavutus. Toyota palasi MM-rallipoluille Monte Carlossa 17 vuoden tauon jälkeen, ja Mäkisen tallin ajokkia on kehitetty tiukalla aikataululla.
Sunnuntain ajopäivä on suhteellisen lyhyt rykäisy, mutta Latvala povaa rallin päätöspäivästä hankalaa.
- Keliennusteiden mukaan sunnuntaina tulee rajusti lunta. Myös vettä saattaa tulla. Se tarkoittaa sitä, että voi tulla sohjolunta. Se on äärimmäisen vaikea olosuhde ajaa, Latvala tuumi.
Ennen kisaa Latvala oli asettanut ensisijaiseksi tavoitteekseen maaliin pääsyn. Hän myös totesi, että pääsy kuuden parhaan kuljettajan joukkoon olisi kelpo saavutus.
Kolmas sija tuli "ruksaamalla"
Latvalan kaula neljäntenä ajavaan Citroen-kuljettaja Craig Breeniin on liki puolitoista minuuttia. Eroa toisena olevaan Ford-kuljettaja Ott Tänakiin on puolestaan hieman reilut puolitoista minuuttia.
- Ei tuo kolmas tilamme ole tullut ajamalla, ”ruksaamallahan” me olemme nousseet tulosluettelossa. Mutta kyllä se kelpaa, tilanteet muuttuvat. Tämä on raaka ralli, Latvala sanoi viitaten edellään olleiden kuljettajien murheisiin.
Latvalan mukaan hänen Toyotansa pelasi lauantaina ”ihan hyvin”. Myös ajosuoritus kohentui päivän edetessä.
- Pieni sähköhäiriö autoon tuli vähäksi aikaa, mutta muuten on mennyt hyvin.
