Jari-Matti Latvala sai astella tyytyväisenä median eteen Safari-rallin ensimmäisen kunnon ajopäivän päätteeksi.
Latvalan johtaman Toyotan päivä ei olisi voinut mennä paljoa paremmin kenialaisilla savanneilla. Erikoiskokeet tarjosivat rutkasti haastetta, mutta Toyotan GR Yaris Rally1 -hybridit kestivät rytkytyksen muita tiimejä paremmin.
Toyotalla oli kilpailussa neloisjohto vielä ennen perjantain viimeistä erikoiskoetta, mutta tilanne muuttui hieman Kedongin 31-kilometrisellä pikataipaleella. Kalle Rovanperä ja Elfyn Evans johdattivat tiimin kaksoisjohdossa yötauolle ennen Hyundain Ott Tänakia. Toyotan Takamoto Katsuta on kisassa neljäntenä ja Sebastien Ogier kuudentena.
– Täytyy olla todella iloinen. Päivä on ollut siinä mielessä mahtava, että kaikki Toyotat ovat toimineet ja pääsivät päivän läpi, Latvala myhäili MTV Urheilulle.
Päivän suurin onnistuja oli MM-sarjan kärkimies Rovanperä, joka ensimmäisestä lähtöpaikastaan huolimatta pystyi nousemaan kärkeen perjantain urakan päätteeksi. Rovanperällä on kilpailussa 22,4 sekunnin etumatka Evansiin.
– Kalle johtaa, mikä on uskomatonta. En pystynyt odottamaan tätä, koska hän oli ensimmäisenä autona tiellä. Mutta hän ajoi taas virheettömästi ja keskittyi vain omaan ajoonsa, tallipomo suitsutti nuorta suomalaistähteä.
– Hän ei tehnyt mitään hätiköityjä ratkaisuja. Se on myös tuottanut tulosta.
Ogier starttasi päivän päätöspätkälle johtoasemassa, mutta putosi kahden minuutin päähän Rovanperästä rengasrikon vuoksi.

