Lasten ja nuorten harrastustoiminnan rajoitusten purku alkaa asteittain Helsingissä, Espoossa, Vantaalla ja Kauniaisissa. Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän linjaamat uudet toimintaohjeet tulevat voimaan helmikuun alusta.
Pääkaupunkiseudun kunnissa alle 20-vuotiaiden harrastustoiminta saa jatkua rajatusti ja erityisiä turvallisuusohjeita noudattaen helmikuun 1. päivästä alkaen.
Muita nykyisiä yleisö- ja kokoontumisrajoituksia koronakoordinaatioryhmä päätti jatkaa helmikuun loppuun asti. Kaikki yli kymmenen hengen kokoontumiset on pääkaupunkiseudulla edelleen kielletty.
Nuorten harrastustoiminta tekee tässä poikkeuksen. Toiminnassa on noudatettava viranomaisten antamia terveysturvallisuusohjeita. Näiden rikkominen voi johtaa tilavarausten perumiseen tai toiminnan keskeyttämiseen. Otteluita, kilpailuita, turnauksia, esityksiä tai tapahtumia ei saa edelleenkään järjestää.
Harrastustoiminnan on perustuttava ennakkoilmoittautumiseen, minkä myötä tilat avataan ryhmille vain varattuja vuoroja varten, ei avoimelle käytölle. Ryhmän koko on mitoitettava niin, että osallistujat voivat säilyttää turvavälin. Yli 12-vuotiailta edellytetään kasvomaskien käyttöä. Vanhemmat ja muut harrastuksiin saattajat eivät saa tulla sisätiloihin, mutta alle kouluikäisten osalta tähän voidaan tehdä erityisjärjestelyitä.
Helsingin pormestari Jan Vapaavuori perusteli rajoitusten purkua keskiviikon tiedotustilaisuudessa.
– Helsingissä, Espoossa, Vantaalla ja Kauniaisissa asuu yhteensä noin 250 000 alle 20-vuotiasta. Tämä on 21 prosenttia näiden kaupunkien väestöstä. Heidän hyvinvointinsa varmistaminen on kaupungeille kohtalonkysymys, Valavuori kommentoi.

