Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karuja tapauksia: Lasten eristystä ja kiinnipitoa ei aina kirjata ylös lastensuojelulaitoksissa

2:09Helsingissä mielenterveyden ongelmiin liittyvät lastensuojeluilmoitukset selvässä kasvussaMielenterveyden ongelmiin liittyvät lastensuojeluilmoitukset ovat selvässä kasvussa Helsingissä.
Julkaistu 27.09.2021 10:44
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Lastensuojelulaitoksissa on käynyt ilmi tapauksia, jossa esimerkiksi lasten rajoittamisia ja henkilöntarkastuksia ei ole kirjattu asianmukaisesti. Puutteelliset kirjaukset vaarantavat lasten oikeuksien toteutumisen, tiedottaa Valvira.

Lastensuojelulaitoksissa jää kirjaamatta päätöksiä, jotka koskevat lasten yhteydenpidon tai liikkumisvapauden rajoittamista, henkilötarkastuksia, eristämistä ja kiinnipitoa, ja osa kirjauksista on puutteellisia.

–  Päätösten puuttuminen ja puutteelliset kirjaukset vaarantavat lapsen edun ja oikeuksien toteutumisen, Valvira kirjoittaa tiedotteessa.

Aina, kun lapseen kohdistetaanrajoitustoimenpiteitä, ne tulisi kirjata, jotta toimenpiteitä voidaan valvoa.

– Huolena on, miten paljon lastensuojelulaitoksissa tosiasiassa rajoitetaan lapsia, mutta ei tehdä lastensuojelulain edellyttämiä kirjallisia rajoituspäätöksiä. Kun rajoituspäätöksiä tehdään, niiden perustelut voivat olla riittämättömiä, kertoo lakimies Päivi Vuorinen Valvirasta.

– Laitoksissa saattaa olla myös sääntöjä, jotka käytännössä vastaavat päätöstä edellyttäviä rajoitustoimenpiteitä.

Eniten tehtiin henkilönkatsastuksia ja kiinnipitoja, kohteena usein samat lapset

Valviran mukaan rajoitustoimenpiteistä tehtiin viime vuonna eniten henkilönkatsastuksia ja kiinnipitoja ja usein kohteena olivat samat lapset.

Viranomaiset ovat saaneet tiedot yksityisten lastensuojelulaitosten toimintakertomuksista. Julkisilla lastensuojelulaitoksilla ei ole velvollisuutta antaa toimintakertomuksia valvontaviranomaisille, joten niiden käyttämien rajoitustoimenpiteiden määristä ei ole koottu valtakunnallista tilastoa.

Puutteet rajoitustoimia koskevassa päätöksenteossa voivat ilmetä monin tavoin.

– Päätöksiin ei esimerkiksi kirjata rajoitustoimenpiteen aikaista tilannetta ja arviota eikä perusteluja, miksi rajoitustoimenpide on tarpeen, vaan päätökseen kopioidaan suoraan aiemmassa päätöksessä olleet asiat, kertoo Vuorinen.

– Rajoituspäätöstä ei välttämättä anneta lapselle tiedoksi lainkaan tai se annetaan viiveellä tai lapselle ei kerrota muutoksenhakumahdollisuudesta.

Kirjausten puutteellisuus vaikuttaa siihen, että sosiaalityöntekijöiden on vaikeaa arvioida lapsen edun toteutumista ja kohtelua lastensuojelulaitoksessa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tilastojen mukaan kodin ulkopuolelle sijoitettujen ja huostassa olevien lasten määrä on kasvava. Sijaishuollossa olevien lasten oikeudet ovat Valviran mukaan tänä vuonna lastensuojelun suunnitelmallisen valvonnan kohteena.

Lue myös: Virtain perhesurmasta uutta tietoa: Poliisi tutkii, rikkoiko lastensuojelu virkavelvollisuutta 14-vuotiaan tytön asioissa

Nuorisojengeissä liikkuu vasta 12–13-vuotiaita – miksi vanhemmat eivät puutu asiaan?

Lisää aiheesta:

Avi otti lastensuojelun valvontaan Joensuun lapsikuoleman jälkeen – vaatii välittömiä toimiaLiki joka kymmenennestä lapsesta tehtiin vuoden aikana lastensuojeluilmoitus: "Heilurin äärilaita"Sadat lapset katoavat vuosittain sijaishuoltopaikoista ilman että kukaan etsii heitä – "Lastensuojelujärjestelmä on epäonnistunut, eikä yhteiskunta välitä näistä lapsista""Ammattilaisetkin syyllistyvät lasten pahoinpitelyyn" – Lapsiasiavaltuutettu kritisoi sijoitettujen lasten kohteluaTiedonkulussa edelleen vakavia ongelmia: Lastensuojelun pyytämiä tietoja kieltäydytään antamasta, vaikka se on lainvastaistaKukaan ei tiedä, millaisia lastensuojelulaitoksia Suomessa on – yksi ongelma nousee ylitse muiden
LastensuojeluLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lastensuojelu
  • 19.10.18:00
    Lapset

    Lasten laitospalvelujen hintalappu nousi liki 150 miljoonalla vaikka lasten sijoitukset vähenivät – "Täysin kestämätöntä"

  • 21.9.07:01
    Kotimaa

    Lastensuojeluilmoitusten määrä kasvaa tasaisesti

  • 22.8.13:07
    Kadonneet

    MTV Uutiset sai yhteyden kadonneeseen Karfin perheeseen – näin vanhemmat kertovat tilanteestaan

  • 28.7.14:01
    Kadonneet

    Kadonneille Karfeille pettymys oikeudessa

  • 10.7.17:54
    Rikosepäilyt

    Karfin perheen avustaja kertoo, mitä he suunnittelevat nyt – "Emme olisi tässä tilanteessa jos..."