Koulunkäynnin laiminlyönti on tavanomainen lastensuojeluilmoituksen syy.
Lastensuojeluilmoitusten määrä on kasvanut Suomessa kymmenen vuoden ajan useiden tuhansien vuositahdilla. Se, mistä ilmoitukset kertyvät, on kuitenkin pitkälti pimennossa.
Lastensuojeluilmoituksia kirjattaessa merkitään yhteydenottajataho, joka voi olla esimerkiksi poliisi, terveydenhuollon ammattihenkilö tai joku koulun henkilökunnasta.
Helsingin kaupungin lastensuojelun sosiaalityön päällikkö Jonna Raikio kertoo, että koulut ovat yksi merkittävimmistä ilmoittajatahoista. Opetus ja koulutus erottuu reilun 20 ilmoittajatahon joukosta nopeasti kasvaneella osuudellaan Helsingissä.
– Opetuksen ja koulutuksen järjestäjän tekemät lastensuojeluilmoitukset lisääntyivät 17 prosentilla viime vuonna sitä edelliseen vuoteen verrattuna, kertoo Raikio pääkaupungin tilanteesta.
Yleisimmät lastensuojeluilmoitusten syyt Helsingissä olivat viime vuonna kasvatuksesta vastaavan – eli käytännössä lapsen huoltajan – päihteiden käyttö ja koulunkäynnin laiminlyönti.
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueelta saatujen tietojen perusteella kouluissa tehdään keskimäärin joka viides lastensuojeluilmoitus. Vastaava koulujen osuus ilmoituksista saadaan myös Oulun kaupungin luvut ilmoittavalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelta.
Kaikista ilmoittajatahoista ja niitä koskevista ilmoitusmääristä kertyy koko Suomen kattavaa tietoa vasta ensi vuoden lopulta lähtien, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) erityisasiantuntija Martta Forsell.
