Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opetusministeri: Koulukiusaamiseen puututtava aina ja poikkeuksetta – ”Ei koskaan uhrin vika”

1:50Näin yleistä kiusaaminen on koulussaNäin yleistä kiusaaminen on kouluissa
Julkaistu 08.01.2019 18:48
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen tuomitsee koulukiusaamisen tiukasti ja vaatii kuntia ja kouluja ottamaan koulukiusaamisen ehkäisyn ja kiusaamiseen puuttumisen erittäin vakavasti.

– Kiusaaminen ei ole koskaan kiusatun vika. Aikuisella on vastuu puuttua vakavasti kiusaamiseen ja rakentaa ilmapiiriä, jossa jokainen lapsi ja nuori saa kasvaa ja elää omana ainutlaatuisena itsenään ilman pelkoa, Grahn-Laasonen sanoo.

Opetus- ja kulttuuriministeriö aloittaa tutkimuksen siitä, millaisin keinoin rehtorit ja opettajat puuttuu kiusaamiseen ja häiriötilanteisiin.

Kiusaamisen ehkäisemistä pohtinut työryhmä luovutti 24-kohtaisen ehdotuslistansa Grahn-Laasoselle keväällä. Ryhmä ehdottaa muun muassa kiusaamista seuraavaan toimielimen perustamista Suomeen. Sen tehtävänä olisi jakaa tietoa päiväkodeille ja oppilaitoksille kiusaamisen ehkäisemisestä.

– Koulun vastuu on yksiselitteinen: kiusaamiseen on puututtava, aina, Grahn-Laasonen sanoo.

Koulukiusaaminen nousi jälleen tänään otsikoihin, kun Sysmän yhtenäiskoulun virkaa tekevä rehtori Tuula Vuorinen sanoi Ylen MOT-ohjelmalle kommetteja, joiden tulkittiin vähättelevän kiusaamista ja syyllistävän kiusaamisen uhreja. Vuorinen pahoitteli myöhemmin sanavalintojaan ja sanoi, että hänen viestinsä on ymmärretty väärin.

Lue myös: "Hutsahtavista" oppilaista kohun nostattanut rehtori pahoittelee huonoja sanavalintoja ja viestinsä väärinymmärtämistä: "En ole mielestäni tehnyt virkavirhettä"

Lisää aiheesta:

Lapsiasiavaltuutetulta painava viesti: "Mikään kiusaaminen ei oikeuta väkivallan käyttöä"Kouluväkivallan kitkemiseen on yksi lääke, kertoo opetusministeri MTV:lle: "Tarvitaan riittävästi aikuisia, ei vain koulujen tehtävä"Kouluihin uusia keinoja kiusaamisen kitkemiseksi: kiusaajalle porttikielto kahdeksi päiväksi – OAJ kaipaa myös opettajamitoituksiaLi Andersson: Kenenkään ei pitäisi vaihtaa koulua kiusaamisen takia – oppilaiden hyvinvointiin satsataan lähivuosina kymmeniä miljoonia eurojaOpetusministeri Li Andersson kommentoi Vantaan rankkaa kiusaamistapausta – "Jokainen tapaus tarkoittaa, että me yhteiskuntana olemme epäonnistuneet"#Metoo vauhditti Opetushallitusta kitkemään seksuaalista häirintää oppilaitoksista – "Jokaiselle lapselle ja nuorelle on taattava koskemattomuus"
KiusaaminenSanni Grahn-LaasonenKouluNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kiusaaminen
  • 28.10.15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 17.10.18:39
    Pahoinpitely

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 16.10.21:42
    Yritykset ja brändit

    Koulukiusatusta tietokonenörtistä rikkaaksi yrittäjäksi – erikoishaastattelussa Varustelekan Valtteri Lindholm

  • 1.10.20:04
    Koulu

    Turussa havaittiin, mitä kiusaaminen saa aikaan aivoissa: "Välittömiä ja mitattavia vaikutuksia"

  • 29.9.11:17
    Koulu

    Opettaja Oskari lopetti kiusaamisen nerokkaalla tavalla