Eric "Lakko" Savolainen on tehnyt uhrauksia arkielämässään voidakseen olla täysillä mukana Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa.
Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelma on edennyt siihen pisteeseen, että jäljellä on enää kolme suoraa lähetystä ja viisi tähtiparia.
Yksi jäljellä olevista tähtioppilaista on tubettaja Eric "Lakko" Savolainen, joka on yllättänyt syksyn aikana monet: niin katsojat kuin itsensäkin. Lakolla ei ole minkäänlaista tanssitaustaa, mutta hänen ja tähtiopettaja Kastanja Rauhalan esitykset ovat kirvoittaneet tuomareilta jo kymppejäkin. Ylistävää palautetta on tullut viikosta toiseen niin TTK-studiossa kuin sen ulkopuolellakin.
– En tiedä, teen vaan joka viikko parhaani, se on tavoitteeni aina ja siihen pyritään. En sillä tavalla ajattele sen enempää omaa edistymistäni, kuin tuon kautta, Lakko pohtii, kun puheeksi tulevat hänen edesottamuksensa parketilla.
Mahdollistaakseen tanssiharjoitustensa sujuvuuden Lakko on asunut syksyn ajan parhaan ystävänsä Juuso "Herbalisti" Karikuusen luona. Puitteet ovat olleet kunnossa.
– Olen saanut sieltä työhuoneen käyttöön, olen raahannut oman koneen ja vehkeet sinne, kuvauslaitteet sun muut löytyykin jo melkein sieltä, on ollut helppoa vaan integroitua sinne asuntoon.
– Yhteiselo on sujunut tosi kivasti. Tehdään ruokia yhdessä silloin tällöin, joskus minä otan ruokavastuun, joskus Herba. Sitten kaikki asumisjärjestelyt, muutenkin tämä kämppiselämä on sujunut tosi kivasti.

