Lääkäriliitto tyrmää Tehyn väitteen lääkäreille maksettavasta koronalisästä.
Lääkäriliiton tiedotteessa todetaan, että teholääkäriresursseja on lisätty, koska koronapotilaiden tehohoito edellyttää tehohoitolääkärin jatkuvaa läsnäoloa.
Lääkäriliiton mukaan esimerkiksi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUS on ratkaissut asian siten, että koronapotilaita teho-osastoilla hoitavien lääkäreiden työaikoja on muutettu merkittävästi.
– Lääkärien työaikoja on muutettu tavanomaisesta työvuorosuunnittelusta siirtämällä lääkärit 13 tunnin työvuoroihin. Lääkärisopimuksessa ei ole vuorotyötä toisin kuin yleisessä kuntasopimuksessa, tiedotteessa sanotaan.
Lue myös: Nyt puhuvat sairaanhoitajat maskikriisin keskiössä: Kysely paljastaa karmeita tietoja itse tehdyistä suojaimista ja ohjeista sääntöjen laiminlyöntiin – "Hoitajia pidetään orjina"
Lääkäriliiton mukaan lääkärien työaika käsittää 38 tuntia ja 15 minuuttia viikossa säännöllistä päivätyötä, minkä lisäksi on päivystys.
– Koska koko työaikajärjestelmä ja palkanmuodostumisperusteet on muutettu, on näille lääkäreille tästä muutoksesta aiheutuva ansionmenetys korvattu tehtävälisällä.
Tehy: "Konkreettista näyttöä ympäri Suomen"
Tehyn puheenjohtaja , että Tehyn saamien tietojen mukaan lääkäreille maksetaan tällä hetkellä koronalisää.
