Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tehyn Millariikka Rytkönen täräytti suorat sanat Husille: "Niitä rahatukkoja ei ole kyllä hoitajille heiluteltu" – tästä on kyse

4:33Riittävätkö hoitajat koronataistelussa? Tehyn puheenjohtaja kertoo, mikä erityisesti tyrmistyttää hoitajia tällä hetkelläRiittävätkö hoitajat koronataistelussa? Tehyn puheenjohtaja kertoo, mikä erityisesti tyrmistyttää hoitajia tällä hetkellä
Julkaistu 05.03.2021 07:19

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Tehyn puheenjohtaja tyrmää Husin johtajaylilääkärin väitteen siitä, ettei hoitajia saada töihin edes rahaa vastaan. 

Päivittäiset koronatartuntaluvut ovat olleet viime aikoina rajussa nousussa. 

Keskiviikkona Suomessa raportoitiin ennätykselliset 797 uutta tartuntaa. Eilisen luku oli lähes yhtä suuri, 758.

Epidemiatilanteen huolestuttavan nopea heikkeneminen herättää huolta – etenkin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä, jossa sairaalahoidon kapasiteetti on jo nyt äärirajoilla. 

Lue myös: Husin teho-osastoilla viime viikolla ennätysmäärä nuoria koronapotilaita – moni heistä jopa alle 30-vuotias

Sairaalahoitoa tarvitsevien määrän kasvun lisäksi Husissa huolestuttaa hoitohenkilökunnan riittävyys. 

– Haaste on, ettei tehohoitajia saa tällä hetkellä rahallakaan, Husin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi kuvasi tilannetta aiemmin MTV Uutisille.

Kovaa kritiikkiä Husin ”kauniille sanoille julkisuudessa” 

Onko asia todella niin, ettei raha houkuttele työntekijöitä? MTV Uutiset Live kysyi asiaa Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytköseltä.

Kuultuaan Mäkijärven kommentin, Rytkönen naurahti.

– Voi voi, Rytkönen sanoi ja huokaisi syvään.

– Niitä rahatukkoja ei ole kyllä hoitajille heiluteltu. Kauniit sanat julkisuudessa tuntuvat olevan Husilla jo ennemmin sääntö poikkeus.

Rytkösen mukaan ”Hus pyrkii korjaamaan laastarilla avomurtumaa”.

– Maallikkokin tietää, että laastarilla ei pärjätä.

Näin paljon korvausta tulisi saada

Hus ei ole Rytkösen mukaan tänä vuonna käyttänyt rahaa houkutellakseen hoitajia töihin. 

– Siitä olen todella huolestunut, Rytkönen toteaa.

Rytkönen ottaa vertailupinnaksi loppuvuoden 2020, jolloin myös Husin kanssa päästiin sopimukseen korvauksesta, joka maksettiin joulunpyhistä. 

– Nyt ei ole ilmassa tällaista lainkaan, Rytkönen toteaa. 

Kysyttäessä, paljonko hoitajille maksettavan lisäkorvauksen tulisi olla, Rytkönen vastaa kuin apteekin hyllyltä. 

– Sellainen, että puhutaan useista sadoista euroista, ei kympeistä. 

Lue myös: Sairaanhoitajat vaativat palkankorotusta: "Olin lopen uupunut koko hoitoalaan jo ennen koronaa" – kansalaisaloite luovutettiin eduskunnalle

”Kuinka irtisanon itseni?”

Rytkösen mukaan Tehy on saanut hyvin poikkeuksellisia yhteydenottoja korona-aikana ja etenkin tällä viikolla.

Hänen mukaansa etenkin kaksi kysymystä ovat korostuneet sen jälkeen, kun valmiuslain pykälien käyttöönotto on ollut hallituksen huulilla.

– Ensimmäinen on: Kuinka irtisanouduin töistäni? Ja toinen kysymys on se, että kuinka perun Valvirasta ammattiharjoittamisoikeuden, Rytkönen kertaa.

Rytkösen mukaan yhteydenottoja ei tule vain Uudenmaan alueelta, jossa koronatilanne on tukala. 

Viestejä satelee ympäri Suomea – myös Pohjois-Suomesta, jossa koronatilanne on ollut Etelä-Suomen vastaavaan verrattuna huomattavasti stabiilimpi. 

– Nämä eivät ole yksittäistapauksia ja sen takia sen tässä rohkenen julkisestikin kertoa.

– Mun täytyy henkilökohtaisesti sanoa, että mä olen todella huolestunut, kun olen alkanut kuulla näitä viestejä Tehyn työntekijöiltä, Rytkönen toteaa. 

Lue myös: "Hoitajat kokevat olevansa vailla ihmisoikeuksia" – Tehyn Rytkönen pelkää valmiuslain väärinkäytöksiä

Lue myös: THL:n Puumalainen sulkutoimien vaikutuksesta – "Voi olla, että suunnitellut toimenpiteet eivät ole riittäviä"

Lisää aiheesta:

Tehyn Rytkönen ei luota, että kiireellinen hoito turvataan kesäksi pääkaupunkiseudulla – Hus eri mieltäTehyn resepti hoitajapulan hoitoon: "Rahalla saa ja hevosella pääsee"Tehyltä kova syytös MTV:n suorassa lähetyksessä: Hoitoalalla palkkakartelli – "Järkyttävää ja törkeää"Liki 90 prosenttia hoitajista on pohtinut alanvaihtoa: "Työnantajan että valtiovallan on syytä oikeasti tarkkaan miettiä" – miten turvataan Suomen terveydenhuolto? Koronaepidemian eturintamassa arviolta 25 000 suomalaista – joulunpyhiä odotetaan kauhunsekaisin tunnelmin: "Olemme saaneet paljon huolestuneita ja itkuisia puheluita""Hoitajat ovat täysin raivoissaan" – järjestöpomo kertoo, miksi koronakriisin kurmuuttamat työntekijät tahtovat bonuksensa
KoronavirusHUSSairaalat ja hoitolaitoksetTyöRahaTerveys ja hyvinvointiTyöelämäTartuntatauditSairaudet ja tauditMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella