Pikkujoulujen alla lienee hyvä palauttaa mieleen, että alkoholi heikentää ajokykyä jo ensimmäisen juoman jälkeen.
Joka kymmenes suomalainen on ajanut autoa juotuaan alkoholia edes jonkin verran, kertoo Liikenneturvan kysely.
Saman verran ihmisiä kuvittelee, että alkoholi vaikuttaa ajokykyyn vasta sitten, kun rattijuopumusraja ylittyy. Liikenneturvan koulutusohjaaja Erkka Savolaisen mukaan totuus on kuitenkin toinen.
– Vaikka olisit nauttinut vain pienen määrän alkoholia, se vaikuttaa ajokykyysi, Savolainen kertoo tiedotteessa.
Rattijuopumusraja ei itsessään ratkaise sitä, onko kuljettaja turvallinen ympäristölleen. Alkoholi kun alkaa vaikuttaa jo ensimmäisen annoksen jälkeen.
Ajaminen voi hyvinkin olla vaarallista, vaikka promilleraja ei varsinaisesti olisi punaisella.
– Rattijuopumusraja on mittarilukema, joka ei kerro koko totuutta. Ei tule olettaa olevansa kykenevä rattiin, koska alkoholin vaikutuksen alaisena oma arviointikyky heittää varmasti, Savolainen sanoo.
Lue myös: Ylikomisario Dennis Pasterstein jakaa vinkkinsä talviautoiluun: "Kolmen A:n sääntö on se vanha tuttu"
Krapulassakin auto parkkiin
Myös railakkaan juhlinnan jälkeisenä päivänä, krapulassa, kannattaa olla autoilun suhteen tarkkana. Jos olo tuntuu kovin voipuneelta, niin silloin kannattaa jäädä kotiin syömään sipsejä
