Ministeri Ranne haluaisi laskea promillerajoja, mutta ei usko nykyhallituksella olevan siihen yhteistä halua. Uusien kuskien promilleraja voisi olla 0,2 promillea.
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen (ps.) mielestä uusille kuljettajille pitäisi harkita nykyistä matalampaa rattijuopumuksen promillerajaa.
– Nyt, kun ajokorttiuudistusta ja nuorten liikenneturvallisuuspakettia edistetään, siinä pitää esimerkiksi tuoreille kuskeille harkita vielä alempaa rajaa, Ranne sanoo STT:lle.
Tällä hetkellä rattijuopumuksen raja ylittyy, kun veren alkoholipitoisuus on vähintään 0,5 promillea. Ranne sanoo, että raja voisi olla uusille kuljettajille esimerkiksi 0,2 promillea.
Hallituksen luonnos ajokorttilain muutoksista lähti lausuntokierrokselle tällä viikolla. Esityksessä esimerkiksi kiellettäisiin 17-vuotiaiden henkilöautolla ajaminen öisin ja tiukennettaisiin ehtoja, joilla ajokortin voi saada 17-vuotiaana poikkeusluvalla.
Ranne haluaisi lopulliseen versioon siis vielä alemman promillerajan.
– Katsotaan, mitä sieltä lausuntopalautteesta saadaan ja millä tavalla sitä pystyttäisiin siihen vielä lisäämään. Toivottavasti pystytään ainakin vakavasti harkitsemaan.
