Pirkanmaan pelastuslaitos julkaisi henkeäsalpaavat kuvat Tampereen Näsinneulan kesäkuisesta operaatiosta, joka suoritettiin 130 metrin korkeudesssa.
Tampereen Särkänniemessä tarvittiin kesäkuussa pelastuslaitoksen apua, kun ilmeisesti kova tuuli oli irrottanut Näsinneulasta kattopellin osittain.
– Voisi todeta, että Hervannassa on ”mustan vyön köysiosaajia”. Meidän keinot tulevat kuvaan mukaan vasta silloin, kun muut keinot on käytetty loppuun, kertoo PVAT-toimintaan vihkiytynyt ja kouluttajanakin toimiva palomies Janne Kekkonen Pirkanmaan pelastuslaitoksen Facebook-julkaisussa.
Päivystävä palomestari Juha Toivonen Pirkanmaan pelastuslaitokselta kertoi MTV Uutisille kesäkuussa, että katon korjausoperaatio oli haastava.


