Miss Suomi vuosimallia 2015 kruunataan tänä viikonloppuna. Kurkistus menneiden vuosien missikuviin paljastaa, miten muoti ja suomalainen kauneusihanne on ajansaatossa muuttunut.
Taftihameita ja turkiksia, seksikkäitä mekkoja ja tätityyliä, pissisfarkkuja ja preeriamekkoja – niitä kaikkia on Miss Suomen yllä nähty. Missifinalistien ryhmäkuvat kuvastavat hyvin aikansa muotia ja kauneusihanteita. Kauniin naisen tunnusmerkkeinä on pidetty niin vahvaa meikkiä, sutturamaista tukkaheittoa kuin muodokasta vartaloakin.
Katso nostalgiset kuvat maamme kauneimmista naisista!

Ester Toivonen kruunattiin Euroopan kauneimmaksi vuonna 1934. Klassisen kaunis Ester ilmentää täydellisesti 1930-luvun ihannenaista.
1950-luvulla missit, nuo Suomen neidon ruumiillistumat, esiintyivät toisinaan kansallispuvuissa. Tässä hurmaa Yvonne de Bruyn, Miss Suomi vuodelta 1954.



























