Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat Christianin Eriksenin elvytyksestä järkyttivät jalkapallomaailmaa – Uefalta kyseenalainen vastaus kritiikkiin

Tanskan pelaajat muodostivat suojamuurin Christian Eriksenin ympärille.
Tanskan pelaajat muodostivat suojamuurin Christian Eriksenin ympärille.
Julkaistu 14.06.2021 10:46
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Christian Eriksenin elvytyksen näyttäminen tv-kuvissa sekä ottelun jatkaminen sai aikaan valtavan palauteryöpyn EM-kisojen Suomi-Tanska-ottelusta. Nyt Euroopan jalkapalloliitto Uefa on vastannut kritiikkiin.

LUE MYÖS: Christian Erikseniltä ensikommentit sydänpysähdyksestään

Huuhkajat voitti ottelun 1-0 Joel Pohjanpalon osumalla. TV-yleisö järkyttyi, kun kuvissa näytettiin elotonta Erikseniä, jota elvytettiin. Tanskan pelaajista muodosti joukkuetoverinsa eteen tätä suojelevan muurin. TV-kuvaa maailmalle välittänyt Uefa osoitti syyttävällä sormella ottelua lähettäneitä tv-yhtiöitä.

– Haluamme kertoa tv-kuviin liittyen, että kaikilla tv-kanavilla on ollut mahdollisuus palata studioon ja sen monet tekivät. Se on heidän toimituksellinen valintansa näyttää livekuvaa tai olla näyttämättä, Uefa kertoi tanskalaiselle TV2 Sportille lähettämässään sähköpostissa.

Uefan välittämä kuva Eriksenin tilanteesta on erityisen huomioitavaa, sillä jalkapallo-otteluiden tv-lähetyksille on määritelty säännöt, joissa esimerkiksi ei ole sallittua näyttää kentälle juoksijoita tai poliittisia viestiejä.

Ottelun jatkaminen oli myös suuren kritiikin kohteena. Peli keskeytettiin Eriksenin sairaskohtauksen vuoksi ja sitä jatkettiin pitkän tauon jälkeen. Tanskalaisleirissä oltiin jälkikäteen sitä mieltä, että peliä ei olisi pitänyt jatkaa järkyttävän tapahtuman jälkeen.

Uefa oli antanut joukkueelle kaksi vaihtoehtoa, pelata peli samana iltana loppuun tai jatkaa sitä sunnuntaina puoliltapäivin. Se kertoi TV2 Sportille, että Uefa suostui jatkamaan ottelua molempien joukkueiden pelaajien pyynnöstä.

LUE MYÖS: Tanskan päävalmentaja paljasti, mitä pukuhuoneessa tapahtui ennen ottelun jatkumista – "En voi antaa tarpeeksi ruusuja tälle joukkueelle"

Tanskan päävalmentaja Kasper Hjulmand painotti kuitenkin ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, että Uefa ei olisi painostanut jatkamaan peliä samana iltana. 

– Ei ollut vain muita vaihtoehtoja, koska Suomi pelaa 16. kesäkuuta. Jos he olisivat pelanneet seuraavana päivänä, olisi ottelua voinut lykätä vielä yhdellä päivällä, Hjulmand sanoi tuolloin.

Uefa viittasi vastauksessaan turnaussääntöjen artiklaan numero 29. Siinä sanotaan, että keskeytettyjä otteluita tulee jatkaa seuraavana päivänä, jos niitä ei voida pelata loppuun samana päivänä. Artiklassa ei sanota, että miksi käytössä on vain kaksi vaihtoehtoa tällaisten tilanteiden varalle.

Tanskan turnaus jatkuu torstaina ottelulla Belgiaa vastaan. Huuhkajat kohtaa keskiviikkona Pietarissa Venäjän.

Lisää aiheesta:

Ruotsi voi joutua vastentahtoiseen tilanteeseen Brysselin tragedian jälkeenHuuhkajien EM-ottelua jatkettiin Christian Eriksenin sydänpysähdyksen jälkeen – tanskalaisministeri ripittää UefaaJärkyttyneiden tanskalaisten rajulle kritiikille heruu ymmärrystä – "Ei olisi ollut yhtään sen helpompaa"Huuhkajien EM-kisaottelun jatkamisesta jyllää valtava kohu Tanskassa, Peter Schmeichelilta raju väite – näin asiat etenivät Suomen joukkueen näkökulmastaTanskalaislegendalta paljastus – tämä oli Huuhkajat-ottelun jatkon kolmas vaihtoehtoTanskalaislegenda tyrmistyi UEFA:n päätöksestä jatkaa ottelua, myös Tanskan päävalmentaja antoi kritiikkiä – "Naurettavaa"
EM-jalkapalloJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle