Metsä Groupin Äänekosken sellutehdasta rakennetaan kiivasta tahtia ja ympäri Suomea kulkee tehdasalueelle valtavia erikoiskuljetuksia.
Tällä hetkellä yhteensä peräti 200 tonnia painava erikoiskuljetus matkaa öisin Lappeenrannasta kohti Äänekoskea. Kahta erillistä terässäiliötä on paikalle viemässä kaksi autoa.
– Säiliöt ovat leveydeltään yli kahdeksan metrisiä ja korkeudeltaan myös kahdeksan metrisiä. Pituutta on 35 metriä, kuvailee säiliöiden kokoa Havatorin kuljetuksista vastaava suunnittelija Juha Lehtola.
Havator on tehnyt sopimuksen Metsä Goupin kanssa kuljetuksista ja nostopalveluista Äänekosken tehtaalle. Sopimuksesta kerrottiin viime lokakuussa.
Erikoiskuljetukset liikkuvat yöllä
Nyt matkalla olevat säiliöt on rakennettu Lappeenrannan Muukossa, Viafin Terästornin tehtaalla.
Viime yönä erikoiskuljetus saavutti Mikkelin. Lappeenrannasta kuljetus lähti eilen illalla klo 18 aikaan. Perillä Äänekoskella ollaan lauantaina aamuyöllä. Yhteensä matkaa on 353 kilometriä.
– Käytännössä keskinopeus on noin 20 kilometriä tunnissa. Kuljetus aiheuttaa jonkun verran ruuhkia, joten liikumme yöaikana. Kaiken kaikkiaan 15 miestä, autokuskeista sähköasentajiin, osallistuu kuljetukseen, Lehtola kertoo.



