Kohti Äänekosken biotuotetehtaan työmaata kulkee kuuden ajoneuvon saattue, joka kuljettaa poikkeuksellista lastia. Kokonaismittaluokaltaan kyseinen operaatio on kuljetusta hoitavan projekti-insinöörin mukaan Suomen historian suurin.
Ajoneuvot kuljettavat rakennustyömaalle valkaisutornin kappaleita, jotka on tarkoitus koota lopulliseen muotoonsa työmaalla. Pienistä kappaleista ei ole kyse, sillä tynnyrimäisten lohkojen halkaisija on yhdeksän metriä. Ajokorkeus nousee siis noin kymmeneen metriin.
– Hyvin poikkeuksellisen suuret mitat maanteillä liikutteluun, kuvailee kuljetusliike Silvastin projekti-insinööri Juha Simola MTV Uutisille.
Matka ei ole aivan pienimmästä päästä, sillä kuljettava reitti on noin 400 kilometriä Pietarsaaresta Äänekoskelle. Kuljettava reitti on valittu sillä perusteella, missä eteen tulee vähiten purettavia esteitä, kuten sähkölankoja.
– Yhdenkään sillan ali ei Suomen maassa mahduta. Lankoja on todella paljon tälläkin reitillä, satoja lankoja pitää tehdä jännitteettömäksi tai purkaa. Yläpuolisia liikennemerkkiportaaleja, liikennevaloja ja valotolppia on kymmeniä, Simola kertoo.
Saattue kulkeekin pääasiassa ilta- ja yöaikaan, jotta syntyvät sähkökatkokset aiheuttaisivat mahdollisimman vähän haittaa ihmisille. Yhteistyötä tehdään paikallisten sähkönsiirtoyhtiöiden ja muiden vastaavien tahojen kanssa.
1:55



