Kuukautisista monille menstruaalinen migreeni – Helpotus ehkä vaihdevuosien lopussa
Hormonitoiminnan vaihtelu aiheuttaa naisille kirjaimellisestikin päänsärkyä: kuukautisten aikaan useita vaivaa menstruaalinen migreeni. Helpotus jyskytykseen saattaa odottaa monien kammoamien vaihdevuosien lopussa.
– Kuukautiskierto kuuluu tyypillisimpiin migreeniä aiheuttaviin tekijöihin. Estrogeenitason vaihtelun takia osalle naisista iskee niin sanottu menstruaalinen migreeni päivää–paria ennen kuukautisia tai niiden jälkeen, neurologian erikoislääkäri ja dosentti Mikko Kallela sanoo.
Menstruaalista migreeniä on kahdenlaista.
– Toisessa migreeni tulee aina, kun kuukautisetkin, eikä ikinä muulloin. Tämä on puhdasta kuukautismigreeniä. Joillekin migreenikohtauksia taas tulee silloin tällöin, mutta hieman enemmän kuukautisten aikaan. Jälkimmäisen kaltaisia naisia on omista potilaistani noin puolet.
Oireiltaan menstruaalinen migreeni on täysin samanlainen kuin muukin migreeni.
– Sitä on kuitenkin epätavallisen vaikea hoitaa, koska kuukautiset kestävät useita päiviä, Kallela sanoo.
– Hormonitasapainon vaihteluun liittyy sekin, että hyvin monet naiset ovat kertoneet migreenin ottaneen "loppukirin" vaihdevuosien lähestyessä. Kohtauksia on ensin tullut normaalia enemmän, mutta pikkuhiljaa menopaussin käydessä loppua kohti ne ovat laantuneet ja vähitellen jääneet kokonaan pois.
Studio55.fi/Piia Simola
Kuva: Colourbox.com
Uusimmat
-
15:46
Vaasassa suuri tulipalo muuntajatehtaalla – ihmisiä kehotetaan sulkemaan ikkunat myrkyllisen savun vuoksi
-
15:42
Rikostoimittajat huolissaan: Uskalletaanko poliisissa puuttua työkaverin tekemisiin? Poliisimiehen käytös oikeudessa herättää kysymyksiä
-
15:30
Näin SM-liigan outo erikoisuus vaikuttaa välieräarkeen – Jussi Tapola: "Ei tämä optimaalinen tilanne ole"
-
15:30
Muotiasiantuntija huomasi muutoksen puolueiden puheenjohtajien tyyleissä vaalien lähestyessä – paljastaa, kuka on tyylionnistuja
-
15:27
Urho Kekkosen kansallispuistossa lumivyöry – kolme hiihtäjää selvisi ilman vahinkoja
-
15:14
Lähde: SM-liigassa ihastuttanut veljespari palaa Suomeen
-
14:56
Kommentti: KOK:n Venäjä-ulostulo on kelvoton tekele – selkärangaton vastuunpakoilu henkilöityy tähän mieheen
-
14:52
Ruotsissa lääninhallituksiin saapunut jauhemaisia kirjeitä – sisällöstä ei vielä tietoa
-
14:41
Ilves ja Tappara yrittävät välttää Jokerien kohtalon – erikoisessa ohjelmassa on hopeareunus, joka saa kassan kilisemään
-
14:31
Koronapandemia kolhaisi ihmissuhteita: Professori nimeää merkittävimmät vaikutukset
-
14:26
Brad Pitt myi Hollywoodin megakartanonsa jättimäisellä summalla – asui siellä entisen vaimonsa Angelina Jolien kanssa
-
14:24
Venäjä: Jos teemme ydinasetestin, emme ilmoita siitä Yhdysvalloille etukäteen – MTV seuraa sotaa
-
14:10
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo puolueilta sovun siementä: "Maailmanmenon arvaamattomuus väistämättä jatkuu"
-
13:51
Kuva Erling Haalandista ökyauton ratissa käynnisti poliisitutkinnan
-
13:47
Sanna Marin, Petteri Orpo vai Riikka Purra? Kysyimme, kuka heistä olisi parasta seuraa oluelle
-
13:42
Uhria pahoinpideltiin ja muilutettiin ympäri Uuttamaata – hovioikeus hylkäsi naisen syytteen törkeästä pahoinpitelystä
-
13:11
Valtava pentue: Tanskandoggi synnytti 21 pentua Yhdysvalloissa
-
12:36
Björn Wahlroosin johtama Sampo jakautuu – Mandatum listataan erillisenä yhtiönä
-
12:33
Venäjän suurlähettiläs: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys tekee niistä "sotilaallisten vastatoimien oikeutettuja kohteita"
-
12:30
Tuore Venäjä-päätös nosti myrskyn valtiojohdossa – rääväsuinen Maria Zaharova jakeli heti kovia syytöksiä
-
Lataa lisää