Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kuskipeli Mick Schumacherin ympärillä alkaa olla selvä – tiimipomo vahvistaa: "Kyllä, keskitymme nuoriin kuskeihin"

ullstein bild - Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 06.11.2020 09:31
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Alfa Romeon julkistettua Kimi Räikkösen ja Antonio Giovinazzin F1-sopimukset jäi Haas-tallille enää vähän salaisuuksia paljastettavakseen. Tallipäällikkö Günther Steiner antaa vihjeitä tulossa olevasta kuskiparista.

LUE MYÖS: Vihje F1-megasiirrosta vai puhdasta sattumaa? Red Bull -huhujen keskellä olevan kuskin päivitystä tutkittiin suurennuslasilla

Steiner kertoi viime viikonlopun Imolan F1-kisan yhteydessä pyytäneensä Alfa Romeota viivyttämään kuskijulkistustaan hieman, jotta Haas pääsisi samalla esittelemään omat kuskinsa samalla kertaa, mutta kotikulmilla järjestetty kisa oli liian hyvä paikka hukattavaksi Alfa Romeolle.

Haas ei ole vielä kertonut, ketkä se nostaa ensi kaudesta alkaen nykyisten kuskiensa Romain Grosjeanin ja Kevin Magnussenin tilalla, mutta tilanne alkaa näyttää Steinerin kommenttien valossa jo melko selvältä.

Tarjolla olisi Nico Hülkenbergin ja Sergio Perezin kaltaisia kokeneita kuskeja, mutta Haas on mitä ilmeisimmin kallistumassa Mick Schumacheriin ja toiseen F2-kuskiin Nikita Mazepiniin.

– Kyllä, keskitymme nuoriin kuskeihin ensi vuonna, Steiner vahvistaa saksalaiselle Sport1-kanavalle nimiä kommentoimatta.

– Haluamme mennä samoilla kuljettajilla myös vuonna 2022, joten on tärkeää luoda perusta uusille kuskeillemme ensi vuonna, hän jatkaa.

Ferrari-suojatti mahdollinen

Schumacherin odotettiin ensin päätyvän Alfa Romeolle, mutta nyt Ferrari-suojatin ainoa vaihtoehto ensi vuodeksi on Haas. Ferrarin on keksittävä F1-legenda Michael Schumacherin pojalle paikka ensi kaudeksi, jos ja kun tämä voittaa F2-mestaruuden. Steiner nostaa esiin myös venäläisen Robert Shwartzmanin.

– Formula 2 on ollut tänä vuonna erittäin vahva, ja loogisesti yhteistyömme Ferrarin kanssa voi johtaa yhteistyöhön yhden heidän juniorinsa kanssa, Steiner pyörittelee.

– Mick Schumacher on varmaankin ensimmäinen tai toinen, ja Robert Shwartzman on tällä hetkellä neljäs tai viides, joten nämä herrat ajavat erittäin hyvin ja ovat molemmat ehdottomasti vaihtoehtoja ensi vuodelle.

26.08223377Mick Schumacher on mitä ilmeisimmin Haas-tallin kuski ensi kaudesta alkaen.ullstein bild - Sven Simon/ All Over Press

Steiner jättää kuitenkin kokonaan mainitsematta niin ikään Ferrari-suojatti Callum Ilottin, joka on F2-sarjassa Schumacherin jälkeen toisena. Ilottin oli tarkoitus ajaa Haasin autolla Saksan Nürburgringin harjoituksissa, mutta sumuinen sää esti suunnitelman.

Keskustelut Hülkenbergin kanssa ohi

Shwartzmania todennäköisemmäksi vaihtoehdoksi on spekulaatioissa nostettu kuitenkin toinen venäläiskuski Nikita Mazepin, joka toisi tullessaan huomattavan sponsoripotin. Mazepin on parhaillaan sarjassa tasapisteissä Shwartzmanin kanssa sijoilla viisi ja kuusi.

Sen sijaan Nico Hülkenberg ei vaikuta kiinnostuneelta Haas-paikkaa kohtaan. 33-vuotias saksalainen haluaa kilpailukykyisen auton, jonka hän voi saada vielä Red Bullilta.

– Olen ehdottomasti puhunut Nicon kanssa. Tiedämme tarkkaan, mihin Nico pystyy, mutta minun ei enää tarvitse jutella hänen kanssaan siitä, mitä hän tahtoo. Tiedämme sen jo tarkalleen, Steiner kommentoi.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas puhuu nyt yllätysvaihtoehdostaF1-kuski uhkaa menettää paikkansa – tallikaverilla täysin toinen tilanne: "Ehkä sopimus on jo tehty, kuka tietää!"Ferrari-pomo paljasti: lisää F1-kuljettajauutisia piakkoin – Schumacher-saaga tapetillaRed Bull -pomo puhuu jo avoimesti korvaajanimistä kuskilleen – paljastaa samalla jälleen yhden F1-tallin suunnitelmatF1-talli valmis testaamaan Mick Schumacheria ja muita Ferrari-lupauksia – pärjää ilman Sergio Perezin miljooniakin: "Mikään ei ole nyt itsestään selvää"Kimi Räikkösen paikalle harvinaisen kova tunku – Ferrarin superlupaukset kiinnostavat nyt asiakastiimejä: "Sanoisin siihen kyllä"
F1HaasFerrariMichael SchumacherUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen11:00
    McLaren

    Ella Häkkinen: McLaren-sopimus!

  • Eilen09:08
    Ferrari

    Valtteri Bottas muistuttaa: Lewis Hamiltonin päävastustajaa aliarvioitu

  • 14.11.11:00
    Sergio Perez

    Valtteri Bottaksen F1-tallikaveri radalla – outo näky

  • 12.11.17:28
    Ferrari

    Ferrari-pomo laukoi hämmentävää tekstiä tähtikuskeistaan – F1-mestari iski vastapalloon

  • 12.11.16:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas osti "unelmiensa paikan" – tällä viinitilalla F1-tähti haluaa viettää eläkepäivänsä