Tämä ei liene ainakaan maailman käytännöllisin kaihdinratkaisu.
Lahtelainen Miika Repo oli sopinut huoltoyhtiön kanssa kaihtimien asennuksesta. Kun asentaja oli tulossa kiinnittämään kaihtimet hänen vuokra-asuntonsa parvekkeen oveen, Miika oli itse muualla.
– En ollut kotona ja sanoin, että voit tulla asentamaan.
Yllätys oli suuri, kun hän palasi kotiinsa ja oli viemässä tyhjiä pulloja parvekkeelle. Miika avasi oven ja käveli suoraan päin kaihtimia. jotka oli asennettu oviaukon karmiin, ei itse oveen. Kaihdinten asennustapa haittasi ovesta kulkemista, koska ne olisi pitänyt nostaa ylös ennen oven avaamista.
Lue myös: Petteri törmäsi hulvattomaan asennukseen kerrostalon pihalla – "Nauratti ihan helvetisti"
– Siis mitä helvettiä, Miika parkaisee artikkelin yläpuolella olevalla videolla.
Kaihtimet asennettiin uudelleen
Erikoiselta näyttävästä lopputuloksesta ymmärrettävästi hämmentynyt Miika ei aikaillut, vaan oli heti yhteydessä kiinteistöhuoltoon, joka työn oli hoitanut.
– He pyysivät kaihdinfirman miehen katsomaan, miten ne saisi oveen, Miika sanoo MTV Uutisille.
Syy erikoiselta vaikuttavaan ratkaisuun oli Miikan mukaan se, ettei asentaja ollut ensin saanut kaihtimia suoraan oveen kiinni.