Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KRP: Vastaamon tietomurrosta tehty jo noin 15 000 rikosilmoitusta ja määrä kasvaa

1:33Vastaamo on irtisanonut toimitusjohtajansa Ville Tapion – pimitti tietoa yhtiön palvelimille tehdystä tietomurrosta yli puolitoista vuottaVastaamo on irtisanonut toimitusjohtajansa Ville Tapion – pimitti yhtiön mukaan tietoa palvelimille tehdystä tietomurrosta yli puolitoista vuotta
Julkaistu 28.10.2020 14:10

MTV UUTISET–STT

Psykoterapiakeskus Vastaamoon tehdystä tietomurrosta on tehty jo noin 15  000 rikosilmoitusta, keskusrikospoliisista (KRP) kerrotaan.

–  Aivan tarkkaa lukua minulla ei ole, mutta ei varmaan hirveästi mene metsään, jos sanon että niitä on nyt noin 15  000. Eilen iltapäivällä ilmoituksia oli tehty 13  500 ja niitä tehdään lisää koko ajan. Määrä alkaa olla jo varsin valtava, sanoi KRP:n rikostarkastaja Pentti Kangasniemi STT:lle iltapäivällä keskiviikkona.

Tutkittavia rikosnimikkeitä ovat tällä hetkellä törkeä tietomurto, törkeä kiristys ja törkeä yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen. Kangasniemi ei halua tarkemmin kommentoida sitä, onko tietomurron tutkinnassa edistytty tai minkälaisia tutkintatoimenpiteitä poliisi tekee tekijän selvittämiseksi.

–  Yksittäisiin seikkoihin en voi mennä. Ylipäänsä voi sanoa, että tutkimme niin laajasti kuin laki antaa meille mahdollisuuden, kaikki työvälineet käytetään.

Lue myös: Onnettomuustutkintakeskus voisi ehkä tutkia Vastaamon tietomurron, ehdottaa Annika Saarikko – Sanna Marin: "Tulemme tarvitsemaan lainsäädäntömuutoksia"

Tekijän löytäminen nyt tärkeintä

Mediatietojen mukaan kiristäjä olisi vaatinut Vastaamolta noin 400 000 euron edestä virtuaalivaluutta bitcoineja. Lisäksi useat Vastaamon asiakkaat ovat saaneet sähköposteja, joissa lähettäjä uhkaa paljastaa henkilökohtaisia tietoja, jos vastaanottaja ei maksa kiristäjälle lunnaita.

Vielä ei tiedetä, onko tietomurron tekijä ja lunnasviestien lähettäjä sama taho, vai onko viestien lähettäjiä jopa useampia.

–  Meillä ei ole siitä mitään tutkinnallista varmistusta tai tietoa, mutta sanotaan, että onhan siinä jonkinlainen todennäköisyys että näin on käynyt, kun tietoja on jo jaettu ja eri henkilöt saattavat niitä käyttää hyväkseen laajemminkin, Kangasniemi muotoilee.

STT näytti tietomurron uhreille lähetettyä suomenkielistä kiristysviestiä kielentutkijoille, jotka arvioivat, että kyseessä on käännösteksti. Myös tämä kysymys on Kangasniemen mukaan poliisilla tutkinnassa.

KRP:n tietoon ei ole tullut, että kukaan kiristyksen uhreista olisi maksanut vaadittuja lunnaita. Poliisi korostaa, että lunnaita ei pidä maksaa.

Myös Vastaamon toimintaa ja tietoturvaa tullaan selvittelemään, mutta se ei ole nyt tutkinnan ykkösprioriteetti, Kangasniemi kertoo.

–  Nyt keskitytään (tietomurron) tekijän tunnistamiseen ja kiinnisaamiseen sekä jos mahdollista, aineiston levittämisen estämiseen. Myöhemmin yhtenä sarkana tulee selvitettäväksi se, onko yritys noudattanut kaikkia tietosuojalainsäädännön määräyksiä.

Lisää aiheesta:

Ainakin noin 15 000 Vastaamon tietomurron uhria on jättänyt tekemättä tärkeän ilmoituksen – korvauksetkin voivat jäädä saamattaVastaamon tietomurron uhreista vain pieni joukko antoi sähköisen lausuman takarajaan mennessä, arvioi KRP – "Edelleenkään rikosilmoitusten määrä ei kata kaikkia uhreja"Onko kyseessä alkuperäinen Vastaamo-kiristäjä? KRP: Tämä uudesta levityksestä Tor-verkossa tiedetäänKRP Vastaamon kiristysvyyhden tutkinnasta: "Meillä on käsissä sellaista aineistoa, jolla läpimurto saavutetaan"KRP:n mukaan Vastaamo-rikoksen tutkinta-alue "on koko maapallon kokoinen" – tästä syystä asiantuntija epäilee, että rikosvelho on suomalainenKRP niukkasanainen Vastaamo-tutkinnasta: Ainakin nämä 5 keskeistä kysymystä ovat täysin auki
VastaamoKRPRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • 11.9.15:12
    Rikos

    Tästä syystä Aleksanteri Kivimäki vapautui jo nyt

  • 11.9.13:15
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki pääsi vapaaksi – "Hyvältä tuntuu, osasin odottaa tätä"

  • 9.9.12:33
    Hovioikeus

    Vastaamo-vyyhdin Aleksanteri Kivimäkeä vaaditaan vapautettavaksi: "Tuomio on aika pitkälle lusittu"

  • 5.9.06:17
    Rikos

    HBO-dokumentti Julius Kivimäestä julki – tekijät kertovat, miksi rikolliselle Vastaamo-hakkerille annetaan julkisuutta

  • 19.8.09:51
    Hovioikeus

    Vastaamo-oikeudenkäynti alkoi hovioikeudessa: Aleksanteri Kivimäki saapui paikalle vankilasta