Keskusrikospoliisi pyytää Vastaamon tietomurron uhreilta lausuntoja poliisin sähköisessä asiointipalvelussa. KRP:n mukaan lausuma täytyy antaa, jos aikoo vaatia rikosjutussa vahingonkorvauksia tai tekijälle rangaistusta.
Tähän mennessä noin 22 000 psykoterapiakeskus Vastaamon entistä asiakasta on tehnyt rikosilmoituksen tietomurrosta. Rikosilmoituksen tehneistä vain noin 7100 on antanut tapaukseen liittyen lausuman poliisin sähköisessä asiointipalvelussa.
Lausuma tulee antaa, jos aikoo vaatia rikosprosessissa esimerkiksi vahingonkorvauksia. Poliisi siis odottaa vielä ainakin noin 15 000 ihmisen yhteydenottoa.
Tietomurron tutkinnanjohtaja Marko Leponen muistuttaa, että mahdollisuus lausuman antamiseen loppuu, kun tapaus siirtyy syyteharkintaan. Vielä se ei ole ajankohtaista, mutta lausunto tulisi Leposen mukaan silti tehdä mieluummin varhain kuin myöhässä.
– Lausunto on vahvistus siitä, että tullaan rikosprosessissa pyytämään rangaistusta tekijälle sekä esittämään korvausvaatimuksia. Nämä ovat vaatimuksia, joita rikosprosessissa etenkin asianomistajan odotetaan esittävän, Leponen selittää.
– Lausunnon tekeminen ei ole tae siitä, että esimerkiksi vahingonkorvauksia tulee saamaan, mutta jos sellaisia aikoo vaatia, niin ne täytyy myös pystyä tuomaan esille, hän sanoo.
Lausumalomake on avoinna poliisin sähköisessä asiointipalvelussa vain tietomurrosta rikosilmoituksen tehneille poliisin. Myös rikosilmoituksen voi vielä tehdä, mikäli sellaista ei ole tehnyt.
