Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kova väite Esapekka Lapin tulevaisuudesta – asiantuntija lausui rohkean arvion

3:27Pikataival-osio: Iso väite Kalle Rovanperästä aiheutti erimielisyyttä – rohkea näkemys Esapekka LapistaPikataival-osio: Iso väite Kalle Rovanperästä aiheutti erimielisyyttä – rohkea näkemys Esapekka Lapista.Worldwide Copyright: Hyundai Motorsport GmbH / Austral
Julkaistu 26.02.2024 06:02
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Viikko sitten ajetussa Ruotsin MM-rallissa viimeinkin uransa toisen voiton napanneen Esapekka Lapin tulevaisuus puhutti MTV Urheilun MM-rallistudiossa kilpailun päätteeksi.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Saudi-Arabian MM-ralli 26.–29.11.

Pe: EK9–14 klo 7.15 alkaen

La: EK15–17 klo 7.45 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

LUE MYÖS: Hyundailta ilouutinen Esapekka Lapille – aiempi linjaus lensi romukoppaan

LUE MYÖS: Kommentti: Jari-Matti Latvala viritti epähuomiossa ansan omilleen – Esapekka Lappi vaikeni viisaasti

Seitsemästä toinen toistaan kinkkisemmästä väittämästä koostuneen Pikataival-osion loppuhetkillä selostaja Juho Kokko sekä asiantuntijat Riku Tahko ja Jari Ketomaa esittivät mielipiteensä siihen, jatkuuko Lapin ura vielä tämän kauden jälkeen.

Kokon ja Ketomaan mukaan jatkuu, Tahko päätyi pitkän pohdinnan jälkeen päinvastaiseen näkemykseen.

– Tietysti riippuu niin paljon siitä, mitä muut tekevät. Jotenkin mun mielestä huokuu se semmoinen, että on vähän huojentunut olo siitä, että saa nyt tämän puoli kautta ajaa ja sai pitää työpaikan. Kyllä viimeisiä vuosia ehkä nyt sitten kuitenkin mennään.

– En ole puhunut henkilön itsensä kanssa enkä kuullut juttuja, mutta sellainen fiilis vain jotenkin tuosta olemuksesta huokuu.

Pikataival-osio on katsottavissa kokonaan jutun pääkuvana olevalta videolta. Asiantuntija Jari Ketomaa väläyttää Toyotalle kiusallista näkymää loppukauteen.

Lappi kiitteli Ruotsin rallin jälkeen vuolaasti Hyundain tallipäällikköä Cyril Abiteboulia siitä, että oli saanut pitää työpaikkansa erittäin vaikeaksi osoittautuneen viime kauden lopun jälkeen. Abiteboul, joka nostettiin täksi kaudeksi koko Hyundai Motorsportin nokkamieheksi, puolestaan kiitteli edeltäjäänsä Sean Kimiä tämän "uskosta Esapekkaan viimevuotisten epäilysten hetkellä".

LUE MYÖS: Esapekka Lapilla ennennäkemätön kohtalo – rallikansa raivoissaan

Lappi on MM-sarjan pääluokassa ajamiensa vuosien aikana kiertänyt talleja kuin maailmanmestari konsanaan. Vuodet 2017–2018 hän ajoi Toyotalla, vuoden 2019 Citroënilla ja vuoden 2020 M-Sportilla. Kun työpaikkaa ei vuodelle 2021 irronnut, Lappi ehti jo järjestää Jyväskylässä uransa päättäjäiset. Nelossija lokakuussa 2021 ajetussa Suomen MM-rallissa avasi kuitenkin paikan Toyotalla kaudelle 2022, ja sieltä hän jatkoi viime kaudeksi Hyundaille täyden kauden sopimuksella.

Täksi kaudeksi 33-vuotias kolmen lapsen isä halusi perhesyiden vuoksi vain puolikkaan kisaohjelman.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Jari-Matti Latvalan kertomus paljasti arvostettavan piirteen Kalle RovanperässäRaju näkemys: MM-rallin hieno suomalaisura päättymässä – "Antaa sellaisen viestin päättäjille"Esapekka Lapilta armoton arvio tulevaisuudestaanKommentti: Tänak pyyhki Rovanperällä loppukaudesta lattiaa, Loeb saattoi tallikaverinsa naurunalaiseksi – sinivalkoinen MM-rallikausi oli tarinoita täynnäKommentti: Esapekka Lappi tekee jotain, mikä on toistaiseksi ollut vain mestareiden etuoikeus - Hyundai-pesti on uhkien ja mahdollisuuksien järkiavioliittoMM-rallissa kohauttaneesta Esapekka Lapista huima näkemys – Kalle Rovanperäkin saa varoa: "Kukaan ei ole voinut kiistää"
MM-ralliEsapekka LappiHyundaiRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 21:42
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkunen repäisi Kalle Rovanperästä ja kumppaneista: "Pidetään nyrkkeilyottelu"

  • 20:15
    Sami Pajari

    Sami Pajari taistelee voitosta – MM-rallipäivä päättyi täpärästi

  • 19:07
    Sebastien Ogier

    Sébastien Ogier älähti: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"

  • 16:02
    Sami Pajari

    EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyi

  • 15:29
    Sami Pajari

    EK6: Yllättäjäkuskille karmea takaisku – Sami Pajari nousi kärkeen