Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Koronavilkku-sovellus on ladattu puhelimiin jo lähes 1,4 miljoonaa kertaa

All Over Press
Julkaistu 02.09.2020 13:21

MTV UUTISET - STT

Suomessa on ladattu Koronavilkku-sovellus puhelimiin liki 1,4 miljoonaa kertaa, tviittaa THL:n tiedonhallintajohtaja.

Latausmäärä vastaa neljännestä väestöstä.

Sovellus keräsi vain noin vuorokaudessa miljoona latausta. THL luonnehti eilen suomalaisten latausintoa odottamattoman suureksi.
Koronavilkku on tarkoitettu koronaviruksen tartuntaketjujen jäljittämiseen. Sovelluksen on määrä lähettää ilmoitus, jos puhelimen käyttäjä on mahdollisesti altistunut koronavirukselle.

Sovelluksen löytää sovelluskaupoista tai suoralla latauslinkillä osoitteesta koronavilkku.fi.

Jos käyttäjälle tulee ilmoitus mahdollisesta altistumisesta, neuvoo THL:n tiedonhallintajohtaja Aleksi Yrttiaho pysähtymään hetkeksi ja lukemaan sovelluksen antamat toimintaohjeet. Sovellus antaa ohjeita hygieniasta huolehtimiseen ja kotikaranteeniin, mutta ohjeistaa myös oman paikkakunnan terveydenhuollon piiriin.

Ei vastaa koronatestiä

On syytä muistaa, että Koronavilkku-sovelluksen lähettämä altistumisilmoitus ei ole koronatesti. Sovellus ei siis kerro, onko käyttäjä sairastunut.

Toisaalta se, että ei saa missään vaiheessa Koronavilkulta altistumisen ilmoitusta, ei tarkoita, ettei ole missään vaiheessa altistunut. Kaikilla ei ole sovellusta käytössä, ja joillakin tauti on oireeton, jolloin he eivät hakeudu virustestiin.

Jos Koronavilkun käyttäjälle tulee ilmoitus mahdollisesta altistumisesta, on syytä ensin lukea sovelluksen antamat toimintaohjeet. Sovellus antaa ohjeita hygieniasta huolehtimiseen ja kotikaranteeniin sekä ohjeistaa oman paikkakunnan terveydenhuollon piiriin.

Ensisijaisena tapana altistuneita ohjataan tekemään oirearvio Omaolo-palvelussa, jossa pystytään myös ohjaamaan terveydenhuollon työjonoon.

Lue myös: Ongelmia supersuositun Koronavilkku-sovelluksen lataamisessa tai käytössä? Yksi puhelinvalmistaja pahasti paitsiossa – tästä on kyse

Näin pitää reagoida: Kun miljoona kertaa ladattu Koronavilkku piippaa, ei sillä ole mukavaa kerrottavaa

Mitä ihmettä? Koronavilkun latasi päivässä miljoona suomalaista mutta Applen ladatuin on Skopjessa kehitetty koronasovellus –tietoturva-asiantuntija: "Pitäisi kellojen soida"

Korona sekoittaa kehon hyytymisjärjestelmän ja voi johtaa vaarallisiin tukoksiin kaikkialla – erityisessä vaarassa nämä potilaat

KoronavilkkuKoronavirusTHLKotimaa

Lisää aiheesta:

X:n tekoälyalusta riisuu naisia ja tyttöjä – Suomi odottaa EU:n toimiaTiedätkö sukusi salat? Sukututkija neuvoo, miten käytät tekoälyä oikein – "Hieman tyhmä"Influenssaepidemia pian huipussaan – tapauksia jo yli tuhat viikossaÄkkirikastumista vai harhaanjohtamista? MTV Uutiset selvitti millaisia riskejä ilmiöksi nousseeseen someilmiöön liittyyMervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!"Tyrmääkö jättiannos C-vitamiinia flunssan? Apteekkari kertoo keinot, jotka oikeasti tepsivät viheliäiseen oloon

Tuoreimmat aiheesta

Koronavilkku
  • 07.12.202217:27
    Kiina

    Kiina höllää mahdottomaksi käynyttä koronalinjaansa – Suomen suurlähettiläs: "Tarve on kytenyt jo jonkin aikaa"

  • 02.06.202210:34
    Koronavirus

    Koronavilkku jäi historiaan: Sovelluksen kehittäjä antoi kouluarvosanan kritisoidulle ja palkitulle työkalulle – "On tämä surullista"

  • 02.06.202205:33
    Koronarajoitukset

    Näin THL:n Salminen muuttaisi koronarajoituksia, jos voisi matkata ajassa taaksepäin

  • 01.06.202217:50
    Koronavirus

    THL:n Salminen koronasta: "Meillä olisi varmaan 10 kertaa enemmän kuolemia ja sairastumisia, jos rokotuksissa ei olisi onnistuttu"

  • 01.06.202217:03
    Koronavirus

    THL-ikoni Mika Salminen kaivoi povitaskustaan puhelimen ja poisti todellisen korona-ajan symbolin