Koronarajoitukset ajoivat monet yritykset ja ihmiset pahaan ahdinkoon. THL:n Mika Salmiselta kysyttiin MTV Uutisten suorassa lähetyksessä, mitä hän olisi muuttanut Suomen koronarajoituksissa, jos Salminen voisi mennä ajassa taaksepäin.
Salmisen mukaan rajoitusten haittavaikutuksia olisi pitänyt pystyä arvioimaan paljon paremmin kuin rajoitusten aikaan oli mahdollista tehdä.
– Se tietenkin vaatii, että perehdytään, kenen toimintaa estetään ja mitä se tarkoittaa. Ei se sen kummempaa ole.
– Toinen asia on koulujen sulkeminen. Koulujen sulkemisilla ei pystytty estämään epidemiaa ja tätä keinoa ei pitäisi käyttää, ellei ole aivan pakko.
Mika Salminen totesi aiemmin myös Ylelle, että koronan vuoksi määrätyt ravintolarajoitukset olivat ajoittain liian tiukkoja.
Lue myös: Salminen: "Meillä olisi varmaan 10 kertaa enemmän kuolemia ja sairastumisia, jos rokotuksissa ei olisi onnistuttu"
Hyvästi koronavilkku
Koronatartuntojen jäljittämiseksi suunniteltu koronavilkku on poistunut käytöstä. Myöskään koronapassi ei ole enää käytössä.
