Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronaeristyksen rikkojista viisi rikosilmoitusta Lapissa – sairastunut työntekijä väärensi testituloksen ja meni töihin

12:13Naapurit ilmiantavat koronakaranteenin rikkojia – tämä kaikki sinun tulee tietääKatso yllä oleva video: Naapurit ilmiantavat koronakaranteenin rikkojia – tämä kaikki sinun tulee tietää.
Julkaistu 30.03.2021 10:32
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Poliisi on kirjannut koronaepidemian aikana viisi rikosilmoituksia koronaeristyksen rikkomisesta Tunturi-Lapissa.

Kaksi tapauksista on viime vuoden puolelta ja kolme muuta tältä vuodelta.

Poliisi kertoo, että alkuvuoden aikana kolme positiivisen koronatuloksen saanutta henkilöä on rikkonut heille määrättyä eristystä Kittilässä.

Lue myös: Yle: Työntekijän epäillään väärentäneen koronatestituloksen positiivisesta negatiiviseksi Levillä – poliisille rikosilmoitus

Kahdesta tapauksesta poliisi sai ilmoituksen Kittilän kunnan terveyskeskuksesta.

Poliisin mukaan ensimmäisessä tapauksessa koronaan sairastunut henkilö oli mennyt työpaikalleen ja toisessa tapauksessa sairastunut oli asioinut myymälässä ja matkustanut toiselle paikkakunnalle.

Lue myös: Kemijärvellä on levinnyt tunnistamaton koronamuunnos – viruksen lähde poikkeuksellisesti mysteeri

Kolmannessa tapauksessa sairastunut työntekijä oli väärentänyt koronatestituloksensa negatiiviseksi ja lähettänyt sen työnantajalleen.

– Henkilö oli ehtinyt käydä töissä lääkärin määräämän eristyksen sijaan. Työnantaja oli huomannut todistuksen väärennetyksi ja ilmoitti siitä poliisille, Lapin poliisi kertoo tiedotteessa.

Moni joutunut jäämään karanteeniin tapausten vuoksi

Poliisi kertoo, että tapauksista johtuen Kittilässä ja Levillä sijaitsevien yritysten työntekijöitä on joutunut käymään koronatesteissä ja jäämään karanteeniin.

Poliisi tutkii kyseisiä tapauksia terveydensuojelurikkomuksina ja viimeisintä tapausta lisäksi myös väärennyksenä.

Lue myös: MTV selvitti: Pakollisia koronatestejä määrätty vain vähän pandemian kiihtymisestä huolimatta

Esitutkinnat ovat kesken.

Poliisi kertoo, että esitutkinnassa selvitetään mahdolliset tartuntaketjut ja sairastuneet.

Lisäksi poliisi selvittää yritysten ja työntekijöiden karanteenista aiheutuneet mahdolliset vahingonkorvausvaatimukset.

Kahden tapauksen osalta tutkinnat päätetty

Viime vuoden puolella ilmi tulleiden tapausten osalta tutkinnat on päätetty.

Poliisin mukaan toisessa tapauksessa ei ollut syytä epäillä rikosta, ja toisessa tapauksessa epäilty ei ollut tiedossa.

Lue myös: Kymmenen saanut sakkoja koronakaranteenin rikkomisesta – poliisin mukaan tapausten määrä kasvussa

Lisää aiheesta:

Yle: Työntekijän epäillään väärentäneen koronatestituloksen positiivisesta negatiiviseksi Levillä – poliisille rikosilmoitusKoronaeristyksessä olleen henkilön epäillään rikkoneen eristämispäätöstä Levillä – taudinjäljittäjät törmänneet ikävään ilmiöönAlustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumistaPoliisilta poikkeuksellinen toimenpide: Julkaisi korona-altistumisketjusta epäillyn joogayrittäjän kuvanKahdeksaa ihmistä sakotettu vuoden aikana karanteenirikkomuksesta – poliisitarkastaja: "Samana iltana on voitu mennä taloyhtiön saunaan"Poliisille sataa ilmoituksia koronaan liittyen: Muun muassa tahallaan tartuttaminen huolestuttaa – yhteydenottoja pitkälti toista tuhatta
KoronavirusKoronarajoituksetLappiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin