Mikkelin ympäristön sorateillä ajetussa kauden viimeisessä SM-rallissa nähtiin uusi kaksikko WRC-auton puikoissa, kun Seppo Kopra ja Matti-Jussi Partanen hätistelivät vähäisistä ennakkotesteistä huolimatta lähes kärkiryhmän EK-aikoja.
Toyota Corolla WRC-autolla ensimmäistä kertaa kilpaillut Hyvinkään UA:n kaksikko nousi heti rallin alussa kympin kärkeen yleiskilpailussa, joka olikin Kopran tavoitteena.
- Vaikka kyse oli tavallaan auton testikisasta, niin kyllä me täydellä vauhdilla lähdettiin heti vetämään. Muutamia kunnon tilanteitakin reitille mahtui, Kopra totesi.
- WRC-autosta minulla oli varsin rajallinen kokemus. Tällaisella kilpurilla ajaminen on yllättävän helppoa, mutta luottoa ja ronttia se vaatii, kun auton ominaisuuksien rajoilla ajetaan.
- Autossa on vielä tekemistä, että se on kuskille täysin mieluinen ja että sillä päästään aivan kuumimman kärjen vauhtiin. Meillä on tarkoitus kehittää ja testata sitä erään nimimiehen kanssa, jolla on tästä Corollan mallista paljon kokemusta, Kopra vihjaisi.
Seppo Kopran sijoitus SM-rallin seitsemän erikoiskokeen päätteeksi oli yleiskilpailun yhdeksäs ja A-ryhmän viides sija. Paras EK-sijoitus lohkesi viidennellä erikoiskokeella, jossa Kopra kaasutteli ryhmän kolmanneksi.
A-ryhmän voittoon ajoi Timo Mäenpää Skodan WRC-autolla. Mäenpää voitti Kopran 41,2 sekunnilla.
- Uuden auton testaamisen lisäksi rallin vaativuusastetta lisäsi se, että jouduin ajamaan täysin nuottien varassa. Edellisen kerran olen näillä Mikkelin alueen teillä kilpaillut joskus 2000-luvun alussa F-ryhmän Toyotalla, joten mitään muistikuvaa ei ollut erikoiskokeista, Kopra myönsi.
- Yhteistyö kartturin kanssa pelasi hyvin kisan aikana, joten hyvät nuotit tuli tehtyä ennen rallia.
Kopra ja Partanen aikovat jatkossakin kilpailla ja nauttia WRC-autolla ajamisesta, vaikka tällä hienolla kilpailukalustolla ei enää ensi kaudesta lähtien voi kisata SM-pisteistä Suomen ralleissa.
(MTV3)