Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Konkarivahdilta upea paluu SM-liigan eliittiin – "Eroa kuin yöllä ja päivällä"

Ari Ahonen
Ari AhonenMatti Raivio/All Over Press
Julkaistu 21.10.2016 09:00
Toimittajan kuva

Eemeli Pienimaa

Ässien kokeneen maalivahti Ari Ahosen viime kausi oli vaisu. Tänä syksynä hän on ollut pelipaikallaan SM-liigan ehdotonta parhaimmistoa.

Ahonen palasi kotimaan kaukaloihin runsas vuosi sitten. Jyväskylästä kotoisin oleva maalivahti teki Ässien kanssa kaksivuotisen sopimuksen. Ahosen viime kausi ei ollut erityisen loistokas, ja hän jäi kakkosvahdin asemaan italialaisen Andreas Bernardin takana.

Tänä syksynä asetelmat ovat vaihtuneet. Ahonen on torjunut Ässien 12 ottelusta seitsemän ja miehen torjuntaprosentti 93,94 on koko sarjan paras.

– Sain vetää erittäin pitkän kesän pohjalle, varsinkin kun meidän viime kausi loppui niin aikaisin. Ukko on kunnossa ja onnistumisia on tullut. Se ruokkii itseluottamusta ja peleistä nauttiminen on helpompaa, Ahonen summaa MTV Sportin haastattelussa.

Vuosi takaperin Ahosen tilanne ei ollut yhtä optimaalinen. Maalivahdin sopimus KHL-seura Admiral Vladivostokin kanssa oli purettu lokakuussa 2014. Tämän jälkeen mies suuntasi leikkauspöydälle ja kuntoutti itseään pitkään.

– Mulla oli alla iso polvioperaatio ja olin ollut melkein vuoden pelaamatta. Olihan se nyt hieman eri asia. Kausi oli pettymys ja mulla oli kovemmat odotukset itselleni. Usko ei kuitenkaan horjunut, sillä tiedän mitä osaan ja mihin pystyn.

Ahonen torjui viime syyskaudella Ässien maalilla vain yhdeksässä ottelussa.

– Viime keväänä pääsin pelaamaan enemmän ja pääsin taas hommasta jyvälle. Nyt sama tahti on jatkunut. Onhan tässä ollut eroa kuin yöllä ja päivällä, kun on saanut harjoitella terveenä, Ahonen myöntää.

Ässillä lennokas kauden alku

Ässät on ollut tänä syksynä piristävä yllätys. Patapaidat on mukana aivan kärkikahinoissa. Jyrki Ahon luotsaama Ässät on kuntopuntarin ykkönen voitettuaan kuusi ottelua perätysten.

Viisi kautta Pohjois-Amerikassa torjunut sekä Ruotsissa että KHL:ssä pelannut Ahonen nostaa esiin yhden merkittävän seikan Ässien vireen takana.

– Muutama vuosi on tullut tätä hommaa harrasteltua, niin harvoin olen saanut olla yhtä tiiviissä ryhmässä mukana. Meillä on helkkarin hyvä joukkuehenki ja yhtenäinen nippu, 35-vuotias Ahonen kehuu.

Ässien pelaajapakka ei ole SM-liigan nimekkäin, mutta Ahosen mukaan yhtenäisyys tekee joukkueesta kivikovan.

– Tämä on poikkeuksellinen tilanne. Me kaikki teemme päivittäisellä tasolla kovasti hommia yhteisen jutun eteen. Pelaajat, valmentajat, huolto ja ihan kaikki. Täällä ei sooloilla tai vedetä oman edun piikkiin, Ahonen kuvailee.

Torstain liigakierroksella puhutti Pelicansin Antti Tyrväisen raju taklaus. Katso tilanne alla olevalta videolta.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

SM-liigan jättänyt Markus Nurmi takoo nyt tulosta kiekkohullussa kaupungissa – menestyksen salaisuus kuin Raimo Helmiseltä lainattuHurjasti urakoiva SM-liiga-tähti pelaa elämänsä kautta 31-vuotiaana – kertoo hersyvän muiston debyyttiottelustaan: "Karmea alku"SM-liigan tähtivahvistuksen alkukaudesta pannukakku – vastaa nyt saamaansa kritiikkiin: "Ei ole itsestäänselvyys"Tähtivahti valitsi Ässät – tämän syyn takia pelaa mieluummin Suomessa kuin RuotsissaSM-liigaan palannut suomalaisvahti tähtää takaisin NHL:ään – ”Tiedän mitä vaatii”Leikkauspöydältä arvokkaimmaksi pelaajaksi – liigaseuran tähdeltä upea paluu parrasvaloihin
ÄssätLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ässät
  • 06:19
    Liiga

    Mitä Kärpät-tähti Niklas Rubinille kävi? Loukkaantumisesta karu arvio

  • Eilen20:19
    Liiga

    Tämä taklaus teki tuhoa – erätauko käynnistettiin Porissa ennen aikojaan

  • Eilen17:30
    Liiga

    Painajaismainen paluu Poriin – Kärpät-tähti poistui kaukalosta raivoissaan

  • Eilen13:20
    Liiga

    Joni Ortio palaa SM-liigaan

  • 13.9.19:44
    Liiga

    Tapparalle meinasi käydä kylmät – Olli Jokisen HIFK:ta vietiin toista iltaa putkeen