Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Venäläinen vinkki Venäjälle - poliitikot rajoittavat kriittistä Venäjä-tutkimusta

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 12.09.2016 12:12
Toimittajan kuva

Timo Haapala

timo.haapala@mtv.fi

TimoHaapala

 UPI:n Venäjä-raportti on nostanut suomalaispoliitikkojen tunteet pintaan tavalla, jossa haisee menneen YYA-kauden löyhkä. Tässäpä ilmainen vinkki Itar-Tassille ja muulle venäläismedialle propagandakäyttöön: Suomessa pannaan kriittisiä Venäjä-tutkijoita ja tutkimuslaitoksia kuriin. Sensuurihenkeä on ilmassa.

Viime viikolla Venäjän viranomaiset luokittelevat riippumattoman Levada-tutkimuslaitoksen ulkomaiseksi agentiksi, kun laitoksen tutkimustulokset eivät vastanneet poliittisen johdon näkemyksiä.

Suomessa ei kannata nauraa. Eikä ihmetellä.

Jos muutamista SDP:n ja keskustan punamultapoliitikoista on kiinni, eduskunnan alainen - mutta riippumaton - Ulkopoliittinen Instituutti UPI kokisi Suomessa saman kohtalon.

UPI:n keskustelua herättäneestä Venäjä-raportista voidaan olla montaa mieltä, mutta Suomi ei olisi Suomi eikä suomalaispoliitikot suomalaispoliitikkoja, ellei kritiikin kärki olisi siirtynyt tutkimuksen sisällöstä sen tekijään, UPI:iin.

Matalaotsaisimman arvion esitti keskustan kansanedustaja, tuo viikonloppujen referaattihaukka  Sirkka-Liisa Anttila (kesk.) jolla on kokemusta sekä maatalousministerin että hämäläisen siankasvattajan ammateista: hänen mukaansa ”UPI on Naton haarakonttori”.

SDP:ssä tutkimusta ovat roimineet kansanedustaja Eero Heinäluoma, puheenjohtaja Antti Rinne, ex-ulkoministerija kansanedustaja  Heinäluoma ja Tuomioja ovat pysyneet lähinnä tutkimuksen sisällön arvostelussa, mutta Rinteellä oli jo UPI:lle vinkkejä parempiin tutkimuslopputuloksiin:

Erkki Tuomioja
Susanna Huovinen.

Rinteen mukaan UPI:n olisi pitänyt kysyä neuvoa Helsingin yliopiston alaiselta Aleksanteri-instituutilta, mitä Venäjällä tapahtuu. Jep.  Ehkä instituutin johtaja Markku Kivinen ja tutkimusjohtaja Markku Kangaspuro ovat jo tähän mennessä uutisista kuulleetkin Venäjän mm. valloittaneen Krimin ja touhuavan melko reippaasti Itä-Ukrainassa.

Hupaisimmasta päästä oli UPI:n neuvottelukunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Huovisen pikkutärkeä, poliittisista korkeuksista tutkijapoloisille osoitettu kommentti, jonka mukaan UPI  ”sinänsä on varsin itsenäinen tutkimustoiminnassaan”, mutta Venäjä-tutkimus otetaan neuvottelukunnan käsittelyyn.

Jottei menisi liikaa demrien haukkumiseksi, todettakoon, että meppi Liisa Jaakonsaari (sd.) on sentään ihmetellyt poliitiikojen UPI-vastaisia heittoja.

Suomi on kummassa jamassa nykyisessä ulko- ja turvallisuuspoliittisessa myllerryksessä.

Osa kärsii järjen rajat ylittävästä Venäjä-kammosta ja näkee kummituksia jokaisen puun takana.

Osa on vanhasta muistista palannut YYA-kauden ja Suomi-Neuvostoliitto-Seuran aikaisiin toimintatapoihin ja tuuminee, ettei lipaisusta itänaapurin suuntaan haittaakaan ole.

Tämänhetkistä ennätystä kantaa Anttilan ohella keskustan presidenttiehdokas Matti Vanhanen, joka on esittänyt, että liennytyksen hengessä Suomen tulee vähentää yhteistyötä ja yhteisharjoituksia Yhdysvaltain kanssa.

Ulkopolitiikan johto seuraa tuskaantuneena, miten Venäjän media valtiojohdon tuella ottaa kotikutoiset näkemykset propaganda-aseikseen. Viimeksi näin kävi, kun venäläismedia kertoi Suomen hyllyttäneen puolustusministeriön ex-kansliapäällikön, kenraaliluutnantti Arto Rädyn liiallisen amerikkalaismyönteisyytensä takia. Venäläisten propagandaniskun takana oli Iltalehden Olli Ainolan juttu.

Eli vinkki Vanja-enolle: tästä UPI:n kurittamisesta vasta iskevän tarinan saa.

Millaiseksikohan keskustelu Suomessa muuttuu, jos isolationismia kannattava Donald Trump nousee USA:n johtoon keuhkokuumeeseen nujertuneen Hillary Clintonin asemesta? 

Sitä sopii kysyä jo nyt.

Lisää aiheesta:

Näin Venäjän mediassa on reagoitu Suomen Nato-suunnitelmiin: "Ennen he eivät olleet ohjuksiemme kohteita, nyt he ovat"Toimituspäällikön kommentti: Tulevatko Nato-vaalit sittenkin? Jopa entisten Venäjän-lähettiläiden välillä kipunoiWall Street Journal teki kiusallisen pohjatyön Putinin vierailulle – Helsinki-juttu linkitettiin heti NatoonKorjaussarja paljastaa, miten venäläisille kerran ärähdettiin: ”Ryssä valehteli meille päin naamaa”Politiikan korjaussarja paljastaa: Sipilä hukkasi luottokorttinsakin kesken Berner-sotkun!Kolumni: Kepu ja SDP liimaavat Venäjä-politiikkaa kokoomuksen ohi – presidentti Niinistön tuella
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin