Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Mitä saa Supercellin veromiljoonilla? Niillä pyörittäisi eduskuntaa koko vuoden

MTV Uutiset
Julkaistu 01.11.2017 05:51

MTV UUTISET

Verotulojen julkistamisessa tunnelma on nopeasti vaihtunut. Tänään ei vietetä enää Suomen virallista kateuspäivää, vaan yhteiskunnalle elintärkeitä isoja veronmaksajia nostetaan mediassa esiin. Asennemuutos on tervetullut, kirjoittaa MTV Uutisten talouden päällikkö Jussi Kärki.

Kello 8 ne pompsahtavat taas julkisuuteen. Toki ihmisiä yhä kiinnostaa, kuinka paljon yritysjohtajat, urheilijat, taitelijat, poliitikot ansaitsivat verovuonna 2016. Mutta suurten tulojen rinnalla nyt katsotaan tarkemmin myös verotuloja.

Ilmapiirin tervehtymisestä voi kiittää esimerkiksi peliyhtiö Supercelliä ja sen omistajia Ilkka Paanasta, Mikko Kodisojaa sekä yhtiön muita iloisia veronmaksajia. Pitkälti heidän ansiostaan suuret tulot ovat suuren yleisön silmissä hyväksyttäviä.

Vuosi sitten Supercell maksoi Suomeen yhteisöveroja noin 176 miljoonaa euroa. Yritetäänpä hahmottaa valtavan summan merkitystä. Supercell-veroilla kattaisi eduskunnan kaikki menot tänä vuonna eli pyörittäisi maan tärkeintä instituutiota ja maksaisi päälle eduskuntatalon remonttikuluja.

Sädekehä Supercellin ympärillä vain kirkastui, kun Helsingin Sanomat kertoi viikonvaihteessa 700 miljoonan euron yllättävästä lisäyhteisöveropotista. Japanilainen Softbank myi viime vuonna omistamansa Supercellin osakkeet jättivoitolla. Näyttäisi siltä, että Paananen ja Kodisoja ovat vaatineet Softbankia maksamaan myyntivoitosta verot Suomeen.

Tietä rikkaiden ja rikastumisen hyväksymiselle on tasoittanut myös vuoden takainen verokuningas Juha Hulkko. Oululaista monimiljonääriä kuvailtiin varsin nätisti vuosi sitten, kun verotiedot tulivat julki: korkea moraali, teknologiasta kiinnostunut insinööri, julkisuutta välttelevä.


Hulkko maksoi ansio- ja pääomatuloistaan veroa 15 miljoonaa euroa. Vertaillaanpa taas. Hulkon veroilla maksaisi vuoden lapsilisät yli 11 000 lapselle. Tai tekisi sillä vaikkapa Tuntematon sotilas -elokuvan kahteen kertaan.

Satavuotiaassa Suomessa veronmaksu on arvossaan. Verohallinnon uudessa asennetutkimuksessa 79 prosenttia vastaajista maksaa veronsa mielellään. Tämä luku on noussut neljässä vuodessa 10 prosenttiyksikköä.

Kyselyn vastaajista lähes kaikki, 96 prosenttia, pitää verojen maksamista tärkeänä siksi, että näin pidetään pystyssä hyvinvointivaltiota.

Samaan aikaan silmukka kiristyy veronkiertäjien ympärillä. Kaikkien aikojen suurin tietovuoto, Panama-paperit, paljasti omistuksia veroparatiiseissa. Suomeen tuli yllättävän vähän roiskeita maailmanlaajuisista skandaaleista ja verovilpeistä.

Suomessa taidetaan sittenkin – SDP:n kansanedustajan Kaisa Raatikaisen hengessä – rakastaa veroja. Ja opittu myös vähän tykkäämään hyvistä veronmaksajista. Lukekaa veropäivän listoja sillä silmällä. 

MTV Uutiset kertoo vviime verovuoden kiinnostavimmat uutiset netissä ja Huomenta Suomi -ohjelmassa MTV3-kanavalla. Veronmaksajien keskusliiton Teemu Lehtinen kommentoi tuoreita tietoja suorassa nettilähetyksessä kello 8.35-8.45 alkaen.

Lisää aiheesta:

Nämä nimet yllättivät veropäivänä – tietoja jää piiloon kolmesta syystäMiki Kuusi tienasi eniten suomalaisista ja yllättyi – vastaa nyt kritiikkiin Wolt-kuskien toimeentulostaProfessori lataa suorat sanat: Kokoomus, keskusta ja sdp ovat yrittäjien taskussa – ja siksi rikkaita törkeästi suosivaa epäkohtaa ei saada verotuksesta poisVerotietojen kärjestä ei löydy enää pörssiyhtiöiden pomoja – "Yrittämällä ja riskejä ottamallakin voi menestyä"Unohtakaa jo kateuspäivä – verotiedot ovat lista hyvinvointiyhteiskunnan rahoittajista!Kommentti: Unohtakaa tänään kateus, rakastakaa veronmaksajia
Jussi KärkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jussi Kärki
  • 27.10.202311:32
    Politiikka

    Pöllöraati: Teemu Keskisarja on eduskunnan meemikuningas, joka ansaitsee kiitokset myös opiskelijoilta – "Parempaa kuin mikään ikinä"

  • 05.08.202208:26
    Pöllöraati

    Valtion ensi vuoden budjetti Pöllöraadin käsittelyssä – "En oikein ymmärrä, mikä keskustan talouslinja on tällä hetkellä"

  • 13.06.201917:35
    Hallitus

    Kommentti: Selluhankkeiden Daavid ja Goljat kohtaavat, pohjoisen puusta kova kisa – mitä tekee hallitus?

  • 12.06.201919:27
    Kommentti

    Kommentti: Tässä on kymmenen pointtia Rinteen hallituksen värikkääseen kauteen – Selkävoittoja, Sammon ryöstö ja ihminen ei ole desimaali

  • 11.06.201907:55
    Kommentti

    Jussi Kärjen kommentti: Antti Rinne pääsee pian puhdistamaan ilmaa SDP:ssä – miksi demarien hiljaiset puurtajat eivät päässeet Säätytalolle?