Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Huolestuttava ilmiö on vaarassa hiipiä Huuhkajien pukukoppiin – tämä asia koko joukkueen on ymmärrettävä

0:58Lukas Hradecky paljasti sekasorron Huuhkajien puolustuksessaLukas Hradecky avautui Pohjois-Irlanti-ottelun jälkeen: "Ravattiin ristiin rastiin"2023 Getty Images
Julkaistu 28.03.2023 15:59
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

Karsintansa vuoden 2024 EM-kisoihin aloittanut Huuhkajat 2.0 on yhä vasta valmisteilla, ja avoimia kysymyksiä riittää, kirjoittaa MTV Urheilun Timo Innanen.

LUE MYÖS: Yksi hetki nousi Huuhkajien pelastukseksi – Lukas Hradecky avautui: "Ravattiin ristiin rastiin"

LUE MYÖS: Huuhkajien raataja löysi syyn ongelmille: "Oltiin vähän köysissä"

Seurasin Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen alkutaivalta EM-karsinnoissa Kööpenhaminassa ja Belfastissa lähietäisyydeltä. Joukkueelle jäi pelillisesti paljon parannettavaa, mutta täysi pistepotti Pohjois-Irlannissa oli uusiutuneelle pöllölaumalle henkisesti äärimmäisen tärkeä – kuten päävalmentaja Markku Kanerva totesi MTV Urheilulle ottelun jälkeen.

Uudet pelaajat ovat julkisesti kiitelleet sitä, kuinka helppoa maajoukkueeseen on ollut tulla. Ja niin se varmasti onkin. Liian helppoa se ei kuitenkaan vaatimustason kannalta saa olla.

On todettava, että nykyryhmä ei ole ainakaan vielä kasvanut riittävän tiiviiksi, dynaamiseksi yhteisöksi, jossa olisi useita henkisiä, tarvittaessa äänekkäitäkin johtajia, jotka johdattaisivat joukkojaan – niin kentällä kuin se ulkopuolella.

33-vuotias tähtimaalivahti ja kapteeni Lukas Hradecky on vahva persoona ja vaativa huippuammattilainen, jolla on ryhmässä luonnollisesti iso vastuu monella tapaa. Hänestä ei kannata olla huolissaan. Johtohahmo hoitaa tonttinsa takuuvarmasti. Muuten joukkue on kokonaisuutena vasta muotoutumassa. Pelillinen identiteetti hakee vielä uomiaan, mutta kyse on myös henkisestä puolesta.

Hiljainen pukukoppi voi olla huolestuttava ilmiö. Kuka nyt korottaa ääntä, jos osa joukkueesta pelaa kurittomasti?

Minkäänlaiseen mukavoituneeseen kaveriporukka-meininkiin ei olisi varaa, vaikka ilmapiirin pitääkin olla rento. Tim Sparv, Paulus Arajuuri, Joona Toivio ja Jukka Raitala eivät ole enää mukana, joten on ilmiselvää, että johtajuudelle ja vaatimustason äänekkäälle ylläpidolle on nyt tilausta.

Hyvien joukkueiden tulee uusiutua hallitusti, mutta asiassa on vastuunsa myös uusilla nimillä. Heidän pitää heittäytyä rohkeasti mukaan ja antaa koko persoonansa yhteisölle. Paikka ryhmässä tulee ottaa. Ei kahta sanaa.

Toivottavasti niin Huuhkajien valmennusjohto kuin kokeneemmat pelaajat opettavat ja vaativat tulokasosastoa oppimaan nopeasti talon tavoille – eikä kiveäkään jätetä kääntämättä koheesion ja pelillisten asioiden suhteen. Huuhkajien tasoisella joukkueella ei ole varaa hoitaa mitään asioita puolivillaisesti. Oli kyse sitten vaikkapa erikoistilanteista, pelaajien roolituksista ja ottelusuunnitelmista. Nälän pitää näkyä ja tarttua kollektiivisella tasolla – ylhäältä alas.

Joukkueen suurin tähti Teemu Pukki totesi allekirjoittaneelle Kööpenhaminassa, että historialliset ensimmäiset EM-kisat olivat Huuhkajille totta kai unelmien täyttymys ja loistava juttu, mutta seuraavalla kerralla kisoissa on syytä olla pelillisesti selvästi parempi. Olen tästä tismalleen samaa mieltä. Kehityksen pitää jatkua. Ideaalitilanteessa pelillinen kehitys näkyy jo kesäkuussa, kun EM-karsinnat jatkuvat Helsingin Olympiastadionilla Sloveniaa ja San Marinoa vastaan.

LUE MYÖS: Harvinainen yhteenotto: Ruotsin päävalmentaja menetti täysin malttinsa tv-haastattelussa – vakavat epäilyt heräsivät: "Lopettakaa"

Lisää aiheesta:

Kommentti: Tämä mies Markku Kanervan tilalle – Huuhkajien kärsimysnäytelmä tiivistyy yhteen ongelmaanKommentti: Ratkaisu on tehtävä jo ensi kesänä – kuka valmentaa Huuhkajia EM-karsinnoissa?Kommentti: EM-huuma synnytti Huuhkajista turhan ruusuisen mielikuvan – "Lienee rajatapaus vastaisuudessakin"Markku Kanerva myöntää: Huuhkajien sisäinen kilpailu kiristynyt, näiltä pelaajilta odotetaan lisää näyttöjä – "Kenelläkään ei ole ihan salettia pelipaikkaa"Näkökulma: Huuhkajien historiallisessa arvokisapaikassa yksi suuri opetusKultainen sukupolvi jäi niukasti kisoista, nyt sen tähdet kumartavat nyky-Huuhkajille – "Siitä minä ja koko Suomi olemme ylpeitä!"
EM-karsinnatHuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-karsinnat
  • 3.9.21:03
    Huuhkajat

    Superlupaus Matias Siltanen otti kantaa siirtohuhuihin – "Ruotsiin jääminen on tietoinen päätös"

  • 19.11.202421:23
    Huuhkajat

    Se on siinä! Pikkuhuuhkajat lunasti paikan EM-kisoissa

  • 15.11.202422:34
    Huuhkajat

    Pikkuhuuhkajat-luotsi häkeltyi joukkueensa huimasta näytöksestä – "Voi hyvänen aika!"

  • 15.11.202420:36
    Huuhkajat

    Uskomaton näytös! Pikkuhuuhkajat otti jättiharppauksen kohti EM-kisapaikkaa

  • 17.10.202415:15
    Jalkapallo

    Pikkuhuuhkajat kohtaa 10 miljoonan euron superlahjakkuuden – näin Mika Lehkosuo kommentoi Huuhkajat-vahvistuksia