Ruotsin miesten jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Janne Andersson ja Ruotsin Viaplayn asiantuntija Bojan Djordjic ottivat sanallisesti harvinaisen rajusti yhteen, kun Ruotsi oli murskannut Azerbaidzhanin Tukholmassa.
EM-karsintojen avausottelussaan Belgialle 0–3 hävinnyt Ruotsi teki Azerbaidzhanin selvää 5–0 F-lohkon toisessa pelissään, mutta asiantuntija Djordjic haastoi päävalmentaja Anderssonia vahvasti. Hänen mukaansa "elämänsä kunnossa" oleva, Ruotsin neljännen maalin tehnyt AZ Alkmaarin hyökkääjä Jesper Karlsson ansaitsisi enemmän peliaikaa maajoukkueessa.
– Me voimme keskustella pelaajavalinnoista koko hiton illan, anteeksi, Andersson vastasi ja jatkoi:
– Sitten Alexander Isak tai Viktor Gyökeres ei pelaa. Kuka ei sitten pelaa?
Asiantuntija Djordjic sanoi Karlssonin pelanneen kahdeksan minuuttia kahteen peliin ja sanoi sen olevan "liian vähän".
– Kenen ei pitäisi pelata? Saan ottaa yksitoista kentälle, kuka ei pelaa? Anteeksi, mutta voit tehdä täsmälleen mitä haluat, jos olet maajoukkueen valmentaja, Andersson jylisi.
Keskustelu jatkui kiivaana.
– Edustat kymmentä miljoonaa ihmistä ja käyt sinua nuoremman kimppuun, Djordjic arvosteli.

