Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Mika Lehkosuo oli yhtä hymyä 5–1-voittoon päättyneen EM-jatkokarsintaottelun jälkeen.
Pikkuhuuhkajat jysäytti alle 21-vuotiaiden EM-jatkokarsintaottelussa jättimäisen tuloksen pöytään, kun se murjoi Norjan tylysti 5–1.
LUE MYÖS: Uskomaton näytös! Pikkuhuuhkajat otti jättiharppauksen kohti EM-kisapaikkaa
Suomi teki maaleja kahdessa hurmiomaisessa ryppäässä. Pikkuhuuhkajat karkasi kolmen minuutin pelin jälkeen jo 2–0-johtoon ja iski ottelun loppuminuuteilla kolme lisämaalia seitsemän minuutin sisällä.
Päävalmentaja Lehkosuo hehkutti vuolaasti omiensa huimaa suoritusta ottelun jälkeen.
– Voi hyvänen aika! Viisi maalia tehtiin. Ihan mieletön suoritus pelaajilta. Ei tätä varmaan kukaan olisi osannut käsikirjoittaa. Ja millainen pelin alku! Kaksi maalia ihan ensimmäisten minuuttien aikana. Oli huikea, Lehkosuo hekumoi MTV Urheilulle.
Suomi on hienon voiton myötä todella lähellä paikkaa kesällä pelattaviin EM-kisoihin. Edellisen kerran Suomi on esiintynyt alle 21-vuotiaiden arvokisoissa vuonna 2009.
Lehkosuon mukaan Pikkuhuuhkajien riveissä on vallinnut koko karsintojen ajan upea yhteishenki.



