Se mitä näin ja koin Morian pakolaisleirillä, ei ollut ihmisarvoista elämää. Kaukana siitä, MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola kirjoittaa kommentissaan.
Istun Mytillinin lentokenttärakennuksen edessä Lesboksen saarella ja katselen rantatörmältä muutaman kilometrin päässä häämöttävää Turkkia. Eikä edes häämöttävää, matkaa on viitisen kilometriä ja isommat rakennukset hahmottuvat selvästi myös tänne Kreikan puolelle.
Todennäköisesti tänäänkin muutama kumiveneellinen salakuljettajille maksaneita siirtolaisia yrittää päästä tälle saarelle. Matka maksaa 1 000 – 2 000 dollaria henkilöltä. Rahojaan ei saa takaisin, jos matka keskeytyy Turkin tai Kreikan merivartiostojen partioveneisiin.
Lue myös: Kreikan pakolaisleireillä karut oltavat: ”Hygieniasta johtuvat syyhyt ja ihosairaudet ovat arkipäivää”
Paikkaa nimitetään helvetiksi
Salakuljettajien – tai käytännössä kumivenekauppiaiden, koska matkoja myyvät rikolliset patistavat ihmiset vain veneisiin ja työntävät heidät vesille - uusin taktiikka on laittaa kumivenelasteja yhtäaikaisesti liikkeelle niin monta kerrallaan, että useampi veneellinen ehtii livahtamaan merivartioston veneiden ja laivojen ohi.
Morian leiri perustettiin viisi vuotta sitten kun pakolaisvirrat vyöryivät Eurooppaan. Se on parin hehtaarin suuruinen alue kevytparakkeineen ja kontteineen, suunniteltu kolmelle tuhannelle ihmiselle.
