Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Ensimmäinen kerta Suomessa – tulethan pian takaisin, PJ Harvey!

PJ Harvey Sidewaysissä 17. kesäkuuta 2016.
PJ Harvey Sidewaysissä 17. kesäkuuta 2016.
Julkaistu 17.06.2016 22:23
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

PJ Harveyn ensimmäinen keikka Suomessa olisi ansainnut synkeämmät puitteet.

Vaikka sää oli kesäkuisen harmaa, ulkona oli liian valoisaa. PJ Harveyn musiikki on tummanpuhuvaa, synkkää ja jopa masentavaa.

Iltayhdestätoista iltaseitsemään voimakkaan sateen uhan vuoksi aikaistettu keikka soi Helsingin Teurastamolla järjestetyillä Sideways-festareilla päivänvalossa.

Yleisö oli suomalaiseen tapaan melko pidättyväistä, vaikka artistia on odotettu Suomeen todella pitkään. Vuonna 1995 Harvey lähes saapui Suomeen keikalle R.E.M.-yhtyeen lämppärinä, mutta kun R.E.M.-rumpali Bill Berry lyyhistyi lavalle kiertueen Lausannen-pysähdyksellä, Suomen-etappi peruttiin.

PJ Harvey Sidewaysissä 17.6.2016 3

Vuonna 2011 hajonnut R.E.M. saapui Suomeen kymmenen vuotta peruuntuneen keikan jälkeen vuonna 2005, mutta PJ Harveyta odotettiin peräti 21 vuotta.

Ajankohta oli liian aikainen, yleisö pidättyväistä ja kuten todettua, ei ollut pimeää. Ei edes hämärää. Kuten toimittajakollega osuvan kuivakan humoristisesti totesi, "intiimeissä klubiolosuhteissa olisi toiminut paremmin".

Mutta silti PJ Harvey yhtyeineen kuulosti parhaimmillaan synkeän taivaalliselta ja taivaallisen synkeältä. 1990-luvun hitit 50 Ft Queenie ja Down By the Water sekä vuoden 2011 palkitun Let England Shake -levyn kappaleet saivat innokkaimman vastaanoton.

PJ Harvey Sidewaysissä 17.6.2016 1

Keikka oli toki odotuksen arvoinen. Toivottavasti Harveyn seuraavaa Suomen-vierailua ei tarvitse odottaa yhtä kauan. Ja toivottavasti ajankohta on, jos kyseessä on festarikeikka, hämärtyvä kesäilta.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Kun kaikki olivat aivan hiljaa – Flow-festivaalin vaikuttavin ja liikuttavin hetki ei unohduKommentti: Festarikesä korkattiin komeasti – mitä Sidewaysista jäi käteen?Kommentti: Metallica-juna pysyy täpärästi raiteilla, mutta jyskyttää klassikkobiisien varassa paikoin uljaasti eteenpäinKommentti: Mew’n momentum meni jo vuosia sitten – mutta yhtye itse ei tunnu siitä piittaavanKommentti: Flow huipentui musiikillisesti upeaan päätösiltaan – Frank Ocean, sait koko Suvilahden hymyilemäänKommentti: Pilvessä vai oma tylsä itsensä? Lana Del Rey hämmensi ja London Grammar korjasi potin Flow'n avauspäivänä
Visa HögmanderSideways-festivaaliMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Visa Högmander
  • 29.10.06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa

  • 22.10.14:17
    Eppu Normaali

    Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julki

  • 18.9.19:25
    Donald Trump

    Kommentti: Donald Trump vetää Amerikkaa vauhdilla viemäristä alas – Jimmy Kimmelin hyllyttämisessä koominen ristiriita

  • 25.8.16:32
    Ultra Bra

    Kommentti: Taas löylyä kohukiukaalle – Ultra Bran virekohu naurattaa

  • 23.8.12:56
    Ultra Bra

    Kommentti: Ultra Bra Olympiastadionilla yhdisti sukupolvia – mutta alkavatko nostalgian rajat tulla vastaan?