Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Auer-vyyhdille sekava loppu – oikeuden päätöksissä omituinen ristiriita

MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä kommentoi Auer-juttua.
MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä kommentoi Auer-juttua.
Julkaistu 02.11.2016 15:15

MTV UUTISET

Korkein oikeus päätti keskiviikkona hylätä Anneli Auerin purkuhakemuksen seksuaalirikostuomiostaan. Se tarkoittaa sitä, että Auer-juttuun jää pysyvästi outo ristiriita, kirjoittaa MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä.

Jukka S. Lahti murhattiin kotonaan Ulvilassa 1. joulukuuta 2006 eli yhdeksän vuotta yksitoista kuukautta sitten. Murhatutkinta ja sitä seurannut oikeudenkäyntien sarja on synkkä luku suomalaisessa oikeushistoriassa.

Erilaiset epäonnistumiset seurasivat toisiaan. Muutama esimerkki: Rikospaikkatutkinta jäi vajaaksi, syyttömät istuivat sellissä ja krp:n rikoslaboratorio toheloi dna-näytteen kanssa.

Käänteitäkään ei puuttunut: epäilyjen kohdistuminen Aueriin, uusi seksuaalirikosepäily ja juttujen vatvominen edestakaisin eri oikeusasteissa.

Lopputulos oli kuitenkin se, että Anneli Auer ei ole murhaaja, mutta hänet tuomittiin seksuaalirikoksista. Tuomionsa hän on jo istunut.

Toisessa uskottiin lapsiin, toisessa ei

Mutta tältä osin tarinaan jäi ristiriita. Seksuaalirikosjutun salaisen päätöksen ydin oli jutun asianomistajien – eli Auerin kolmen nuorimman lapsen – kertomukset. Turun hovioikeus uskoi niihin.

Sen sijaan Vaasan hovioikeus ei antanut samojen lasten kertomuksille mitään painoa vapauttaessaan Auerin murhasyytteestä.

Vaasan hovioikeus totesi nuorempien lasten kertomusten olleen "ristiriidassa esitetyn teknisen rikostutkinnan näytön kanssa, eikä niitä muutoinkaan voida pitää siinä määrin luotettavina, että asian ratkaisu voitaisiin perustaa osaksikaan niihin".


Yksi hovioikeus siis uskoi, toinen ei.

"Tuomiot tarkoitettu pysyviksi"

Viimeisessä vaiheessa Auer vaati seksuaalirikostuomion purkamista viitaten Vaasan ratkaisuun ja muutamiin uusiin lausuntoihin. Kyse oli nimenomaan asianomistajien kertomusten uskottavuudesta. Puolustuksen mukaan kyseessä saattoivat olla valemuistot.

Tuomio voidaan purkaa, jos jotain uutta merkittävää tulee ilmi. Purut ovat kuitenkin olleet Suomessa varsin harvinaisia. Tämän periaatteen KKO totesi varsin suoraan: ”Lainvoiman saaneet tuomiot on tarkoitettu pysyviksi.”

KKO:n mukaan tuomion purkamiseen ei ollut aihetta, koska sen mukaan uutta ei ollut ilmennyt. 

Turun ja Vaasan hovioikeuksien ristiriidan KKO sivuutti sitä juurikaan tarkemmin selostamatta. KKO viittasi murhajutun päätökseen todetessaan: ”korkein oikeus toteaa, että siinä on ollut kysymys eri teosta ja eri tapahtuma-ajasta.”

Tosiasiassa niillä kuitenkin oli yhteys sillä seksuaalirikosjutun pohjana olleet asianomistajien kertomukset tulivat ilmi vasta sen jälkeen, kun Auer oli ensimmäisellä kierroksella vapautettu murhasyytteistä. Kertomukset itse asiassa johtivat vielä murhajutunkin uuteen käsittelyyn.

Mutta tähän tämä jää. Tietyllä tavalla sopivan sekava loppu koko Auer-vyyhdille.

Tai ei nyt ihan vielä loppu, koska Auerin korvauksia murhajutun koppikorvauksista voidaan vielä hyvinkin puida oikeussalissa.

Kirjoittaja on MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö.

Lisää aiheesta:

KKO:n päätös Auerin seksuaalirikostuomion purkamisesta voi saada aikaan hakemustulvan: "Aukeaako Pandoran lipas?"Edes rikosprofessori ei uskalla ennustaa Anneli Aueriin liittyvää uutta oikeusrumbaa: "Tämä lähti liikkeelle huonojen tähtien merkeissä"Korkein oikeus purki Auerin tuomion seksuaali- ja väkivaltarikoksista – KKO: Lopputulos tuskin muuttuuKokeneet poliisit Auer-tapauksen uudesta käänteestä: "Kuulostaa enemmän ammattirikollisten tavalta peruutella ja muuttaa kertomuksia"Oikeusrumba Anneli Auerin ympärillä voi kestää yli 20 vuotta: "Varovaisinkin arvio uudelle käsittelylle on 3–4 vuotta"Auer-juttu vihdoin ohi - outo ristiriita jäi
Anneli AuerRikos

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • ke17:26
    Rikos

    Asiantuntija Auer-käräjistä: "Mikään fyysinen näyttö ei tue sitä, että ketään lapsista olisi hyväksikäytetty"

  • ke14:13
    Rikos

    Lääkäri pitää Auerin lapsille tehtyjä vammatutkimuksia "virheellisinä" ja "puolueellisina" – MTV seurasi

  • ti18:43
    Rikos

    Auer-käräjillä koettiin täysin poikkeuksellinen päivä – "Tulee epäuskoinen kuva"

  • ti15:46
    Rikos

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi

  • ti05:17
    Oikeudenkäynnit

    Auerin tytär todistaa äitinsä seksuaalirikossyytteitä vastaan