Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei tulitaukoa: Tässä presidenttien historiallisen tapaamisen keskeisin anti

1:16:17Erikoislähetys: Trump otti Putinin lämpimästi vastaan – tämä tapaamisesta jäi käteenErikoislähetys: Trump otti Putinin lämpimästi vastaan – tämä tapaamisesta jäi käteen.
Julkaistu 16.08.2025 02:39(Päivitetty 16.08.2025 02:48)
Toimittajan kuva
Mona Haapsaari

mona.haapsaari@mtv.fi

Monahaapsaari

STT

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin päättivät tapaamisensa yhteiseen tiedotustilaisuuteen Alaskassa.  

Venäjän presidentti Putinin ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin välinen tapaaminen Alaskassa kesti noin kolme tuntia.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin pitivät yhteisen tiedotustilaisuuden Alaskassa varhain lauantaina Suomen aikaa.

12:22Trumpin ja Putinin tiedotustilaisuusKatso presidenttien koko tiedotustilaisuus videolta. Tilaisuus on simultaanitulkattu englanniksi.

Tiedotustilaisuutta edelsi noin kolme tuntia kestäneet neuvottelut suljettujen ovien takana, joissa presidentit keskustelivat Ukrainan sodan päättämisestä.

Sekä Putin että Trump kehuivat neuvotteluita rakentaviksi.

– Olimme monista asioista samaa mieltä. Parissa isossa asiassa emme ole päässeet sopuun, mutta edistystä on syntynyt. Sopimusta ei ole ennen kuin sopimus syntyy, Trump sanoi.

Trump sanoi, että neuvotteluiden keskiössä on ainakin yksi iso asia, josta yhteisymmärrykseen ei ole päästy.

2:00Trump: Pääsimme sopuun monista asioista Putinin kanssaNäin Trump kertoi kahdenkeskisistä keskusteluistaan Putinin kanssa Fox Newsin haastattelussa.

Soittokierros alkaa

Trump sanoi soittavansa pian sotilasliitto Naton edustajille, Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyille ja muille olennaisille tahoille neuvotteluissa keskustelluista asioista.

– Päätös on loppujen lopuksi heidän, Trump sanoi.

Trump sanoi tiedotustilaisuuden lopussa, että hän toivoo tapaavansa Putinin pian uudelleen.

– Ensi kerralla Moskovassa, Putin ehdotti Trumpille.

Presidentit eivät vastanneet tiedotustilaisuudessa median kysymyksiin.

8:44Trump ja Putin tapasivat – katso toimittajien kommentit Anchoragesta ja KiovastaMTV Kiovassa ja Alaskassa: Näin presidenttien tapaamiseen on reagoitu.

Ukrainan sodan päättämistä käsittelevä presidenttien tapaaminen järjestettiin Alaskan osavaltion Anchoragen kaupungissa Yhdysvaltain maa- ja ilmavoimien Elmendorf-Richardsonin tukikohdassa.

Presidenttien rinnalla kaksi muuta edustajaa

Presidenttien neuvotteluihin osallistui tulkkien lisäksi maiden ulkoministerit Marco Rubio ja Sergei Lavrov sekä Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff ja Putinin neuvonantaja Juri Ushakov.

Kyseessä oli ensimmäinen Yhdysvaltain ja Venäjän presidenttien tapaaminen sen jälkeen, kun Venäjä aloitti täysimittaisen hyökkäyssotansa Ukrainassa helmikuussa 2022. 

Edellinen presidenttien tapaaminen oli vuonna 2021, jolloin Joe Biden tapasi Putinin Sveitsissä.

"Tappavat myös neuvottelupäivänä"

Zelenskyi julkaisi perjantai-iltana videopuheen vain muutamaa tuntia ennen Putinin ja Trumpin tapaamista. Zelenskyi kertoi Venäjän jatkaneen iskuja Sumyn, Dnipron, Zaporirzhzhjan, Hersonin ja Donetskin alueilla Ukrainassa.

– He tappavat myös neuvottelupäivänä. Se kertoo paljon, Zelenskyi sanoi puheessaan.

Zelenskyin mukaan Ukraina on valmis tekemään paljon töitä sodan päättämiseksi. Hän toivoi Yhdysvaltojen ottavan voimakkaan kannan neuvotteluissa.

– Turvatakuita tarvitaan. Kestävää rauhaa tarvitaan erittäin paljon. Kaikki tietävät keskeiset päämäärät, Zelenskyi sanoi.

Tehokkaita päätöksiä varten tarvitaan Zelenskyin mukaan tapaaminen, jossa olisi vähintään Ukrainan, Yhdysvaltojen ja Venäjän johtajat.

Lisää aiheesta:

Tämä Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta tiedetään – Tomahawkeista ei ilmoitettavaaTrump ja Putin: Tapaaminen Budapestissa – asiantuntija skeptinen yhdestä asiastaUlkoministeri Valtonen kommentoi Ukrainan rauhanponnistelujaZelenskyi ja Trump puhuivat "erittäin tärkeän" puhelun – esille nousi Ukrainan ilmapuolustusTrump: Venäjä ja Ukraina aloittavat neuvottelut aselevosta heti – Putin ei vahvistanut tietoaUkrainan, Venäjän ja Yhdysvaltojen viranomaiset tapaavat Saudi-Arabiassa maanantaina
Trumpin ja Putinin tapaaminenVladimir PutinDonald TrumpTrumpin YhdysvallatUkrainan sotaMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin ja Putinin tapaaminen
  • 20.8.16:01
    Vladimir Putin

    Tutkijalta kyyninen arvio Putinin suunnitelmasta

  • 16.8.20:55
    Ukrainan sota

    Risto E.J. Penttilä huipputapaamisesta: Uusi vaihe alkoi ryminällä – tyylipisteet Putinille

  • 16.8.20:07
    Mari Karppinen

    MTV:n kirjeenvaihtaja Mari Karppinen oli ainoa suomalaistoimittaja Alaskan tiedotustilaisuudessa – näin hän kuvailee Putinia

  • 16.8.18:40
    Ukrainan sota

    Lähteet: Euroopan johtajat kutsuttu Valkoiseen taloon Zelenskyin kanssa

  • 16.8.18:27
    Ukrainan sota

    FT: Putin valmis joustamaan vaatimuksistaan – ehtona, että saa Donetskin