Oppositiopuolue kokoomus julkaisee vaihtoehtobudjettinsa tuonnempana syksyllä. Tuolloin puolue aikoo kertoa miljarditason kavennuksista valtion julkisiin menoihin, kertoi puolueen puheenjohtaja Petteri Orpo lauantaina Ylellä.
Kokoomuksen katseet kohdistuvat edelleen esimerkiksi ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastamiseen, joka olisi puolueen mielestä hyvä tehdä nyt, kun talouden suhdanne on suotuisa.
Orpon menokurilistalla ovat myös asumistukimenot. Kela maksoi viime vuonna erilaisia asumistukia yhteensä yli 2,2 miljardia, ja summa kasvoi reaalisesti edellisvuodesta yli neljä prosenttia.
Orpo sanoi Ylellä, ettei ole lainkaan varma, että pienituloisten ihmisten toimeentulo tai asumisen mukavuus olisivat parantuneet, vaikka tukimenopotti on kasvanut.
Asumistukea saaneissa kotitalouksissa asui viime vuoden lopulla noin 860 000 ihmistä.
Budjettiriihen jälkeen esitelty valtion ensi vuoden budjetti on yhteensä lähes 65 miljardia, josta melkein seitsemän miljardia euroa on uutta velkaa.
"Hallitus ei pysty tekemään valintoja"
Kokoomus on suhtautunut valtion voimakkaan velkaantumisen jatkumiseen penseästi.
– Nyt kun korona alkaa helpottaa, edelleen hallitus rakentaa ensi vuoden budjetin jopa seitsemän miljardin alijäämälle, ja se on kyllä vastuutonta.
Orpo huomauttaa, että koronan aiheuttamat menot ensi vuodelle ovat jo kohtuullisen pienet.
– Menokehysten ylittäminen johtuu siitä, että hallitus ei pysty tekemään valintoja. Hallitus lisää kaikkialle rahaa, ja se on väärin.
Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) hiljattain väläyttämän ansiotuloveron mahdollisen keventämisen Orpo kuittasi "pienenä falskina temppuna".
– Ensi vuoden budjetissa ei ole sanaakaan ansiotulojen verojen keventämisestä.
Uusia työtekijöitä ulkomailta
Kokoomus haluaa helpottaa työperäistä maahanmuuttoa. Ylen haastattelema Orpo sanoo, että Suomen työvoimapulaa ei pystytä ratkaisemaan ilman työperäistä maahanmuuttoa.
