Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokonaista kerrostaloa kaupataan Perniössä 0 euron lähtöhinnalla: "Kiinnostusta on ollut"

Credit: Prisma by Dukas Presseagentur GmbH / Alamy Stock Photo
Julkaistu 24.07.2021 12:00

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Nykyisin Saloon kuuluvassa Perniössä on myynnissä kokonainen kerrostalo, jonka lähtöhintana on 0 euroa Etuovi.com-myyntipalvelussa.

Taloa kaupitellaan suljetuilla tarjouksilla ja viimeinen tarjousten jättöpäivä on viikon päästä 29. heinäkuuta. Myyntiin kerrostalo laitettiin heinäkuun alussa.

– Aloitushintaa ei ole määritelty ja tarjoukset pyydetään suljettuina. Ne sitten omistajan edustaja käsittelee ja omistajalla on tietenkin oikeus hyväksyä ja hylätä tarjoukset, kertoo kohdetta myyvä TT-Välityksen kiinteistönvälittäjä Toni Tammi.

Talossa on 20 asuinhuoneistoa, jotka sijaitsevat kahdessa kerroksessa. Asuintilojen yhteispinta-ala on 1 114 neliömetriä. Talo sijaitsee omalla 4 619 neliömetrin tontilla.

Talo tyydyttävässä kunnossa

Tammi kertoo talon olevan asuinkäytössä ja sen olevan osa isompaa kokonaisuutta.

– Yksi kiinteistöosakeyhtiö omistaa monta vuokrataloa ja tässä myydään yksi pois.

Talo itsessään ei ole purkukuntoinen, muttei myöskään hyväkuntoinen.

– Sanoisin, että huoneistojen kuntohaarukka on huonosta hyvään ja talo itsessään tyydyttävässä kunnossa.

Tämän lisäksi talossa on saunaosasto sekä yleisiä varastotiloja. Pihalla on myös varastorakennus, jossa on huoneistokohtaiset varastotilat.

– Kiinnostusta on ollut, enkä epäile yhtään, etteikö tulisi tarjouksia.

Perniö sijaitsee Varsinais-Suomen maakunnassa ja talolta on matkaa Turkuun noin 85 kilometriä. Helsinkiin matkaa on noin 140 kilometriä.

Asuntojen hinnat ovat eriytyneet Suomessa jo vuosia. Tietyille kaupunkiseuduille on paljon tulijoita, mutta monet seudut kärsivät muuttotappiosta. Salosta väki väheni 2010-luvulla huomattavasti.

Lisää aiheesta:

Espoolaisen rivitalon huutokauppa lähti liikkeelle 1000 eurosta – Näin ulosmitattuja asuntoja huudetaan netissäTampereen kallein myynnissä oleva koti on verhoiltu marmorilla – myynti aloitettiin yli kaksi vuotta sitten: "Näistä materiaaleista ei tänä päivänä rakentaisi kukaan"Onko tässä Suomen ökyin "mökki"? Hintalappu 6,5 miljoonaa euroa: "Kallein kokonaisuus, joka meillä on ollut myynnissä"Mikkelistä voi ostaa kokonaisen kerrostalon 150 000 eurolla – myyjän mukaan kiinnostuneita on ollut: "Myyntihinta on vaatimaton"Mielitkö kokonaisen kerrostalon omistajaksi? Nämä parikymmentä asuntoa voi ostaa halvemmalla kuin yhden helsinkiläisyksiön – mutta ostajaa voi silti olla vaikea löytääSuomen kalleimman ja halvimman omakotitalon hintaero yli 12 miljoonaa – yleisiä näyttöjä ei kummassakaan
AsuminenAsuntokauppaSaloKauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • 4.12.14:15
    Ruoka

    Suomalaisten ruokailutavat syynissä: Joka neljäs syö sohvalla

  • 3.12.09:52
    EU

    EU pääsi alustavaan sopuun kaasun tuonnin lopettamisesta Venäjältä

  • 2.12.15:08
    Sisäilma

    Sisäilma sairastutti kolme Kätilöopiston työntekijää – Tehy vie vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

  • 2.12.11:46
    Koirat

    Vantaalaisen koirapuiston melu on liikaa – "Sijainti ei ole täysin optimaalinen"

  • 1.12.09:00
    Taloyhtiöt

    Kymmenilletuhansille taloyhtiöille rapsahti pakollinen ilmoitusvelvoite – kesään asti aikaa