Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:20Tampereen kallein myynnissä oleva koti: hintalappu 3,4 miljoonaa euroaTampereen kallein myynnissä oleva asunto sijaitsee Pyhäjärven rannalla.

Tampereen kallein myynnissä oleva koti on verhoiltu marmorilla – myynti aloitettiin yli kaksi vuotta sitten: "Näistä materiaaleista ei tänä päivänä rakentaisi kukaan"

Julkaistu 16.11.2019 06:49

MTV UUTISET – MINNA NORD

Tampereen kalleimman myynnissä olevan asunnon hintalappu on 3,4 miljoonaa euroa. Arvoasunto sijaitsee Pyhäjärven rannalla Ranta-Kaarilassa ja sillä on omaa rantaviivaa 30 metriä. Asunnon myynti on aloitettu jo maaliskuussa 2017, mutta se odottaa vielä uusia asukkaita.

Harvinaisen talon ovat rakennuttaneet Kruunukalusteen perustaja Kauko Salmela yhdessä vaimonsa Anja Salmelan kanssa. Taloa myydään yksityisnäytöin. Asuinpinta-alaa asunnossa on lähes 600 neliömetriä ja tontti on 2 549 neliömetrin kokoinen. Talossa on 9 huonetta, keittiö, allasosasto, kuntosali, 5 vessaa, varasto ja autotalli. Kiinteistöveroa 1983 rakennetusta talosta saa maksaa 3429 euroa vuodessa.

– Tavanomaisesti tällaista myyntiaikaa voitaisiin pitää Tampereen alueella pitkänä, mutta täytyy huomioida, että talo on arkkitehtuurinsa, kokonsa, sijaintinsa kuin hintansakin puolesta sellainen, että ostajakunta on luonnollisesti rajallinen, kertoo kiinteistönvälittäjä Tommi Luosmala Kiinteistömaailma Ratinasta.

pääkuva3Kalliitkaan kohteet jäävät harvoin myymättä. Kuva: KiinteistömaailmaKiinteistömaailma

Talo sisältää useita poikkeuksellisia ratkaisuja. Asunnon julkisivu on verhoiltu marmorilla, sisätiloissa on muun muassa Onyx-kivestä valmistettu eteisen lattia, käsin veistetyt koristeelliset portaikot sekä lukemattomia yksityiskohtia.

– Uskallan väittää, että näin korkealuokkaisista materiaaleista ei tänä päivänä asuintaloa rakentaisi Suomessa kukaan, Luosmala sanoo MTV Uutisille.

Lue myös: Tuore tilasto julki: Näissä kaupungeissa asuntojen hinnat nousivat – ja näissä ne laskivat

Ei kommenttia epävirallisten tarjousten suuruudesta

Kohteesta on annettu joitakin epävirallisia tarjouksia, mutta niiden suuruutta kiinteistövälittäjä ei suostu kommentoimaan.

– Jos verrataan miljoonatalon myyntiä 200 000 euroa maksavan kolmion myymiseen, niin onhan aikaikkuna erilainen ja sitä on käytännössä mahdoton ennustaa, koska ostajakunta on rajallinen. Kun taas mennään ostajan maailmaan, kotia tällöinkin ollaan ostamassa ja päätös syntyy oikeastaan ihan samoin tavoin kuin mistä tahansa muustakin asunnosta, kertoo Luosmala.

pääkuva2

Kalliitkaan kohteet jäävät harvoin myymättä.

– Ennemmin kyse on kysynnän ja tarjonnan yhteensovittamisesta eli oikeastaan siitä, että ostajalla on varaa kohteeseen ja että se vastaa muutoin ostajan toiveita. Tässä hintaluokassa toiveet ovat usein hyvinkin yksilöllisiä.

Tampereella muutamia yli miljoonan euron kauppoja

Luosmalan mukaan Tampereen alueella tehdään asuinhuoneistojen osalta muutamia yli miljoonan euron kauppoja vuosittain eli markkina on rajallinen. Karkeasti arvioiden puolet näistä kaupoista tapahtuvat ilman markkinointia ja toinen puoli julkisella markkinalla. Markkinan ollessa näin pieni, ovat pitkähköt myyntiajat luonnollinen seuraus.

– Myynnissämme on ollut hinnaltaan korkeampiakin kohteita. Nämä ovat myyty pääosin ilman julkista markkinointia. Tampereella tämä on kyllä arvokkaimpien meillä myynnissä olleiden omakotitalojen joukossa.

Lue myös: Onko tässä Suomen ökyin "mökki"? Hintalappu 6,5 miljoonaa euroa: "Kallein kokonaisuus, joka meillä on ollut myynnissä

Lisää aiheesta:

Helsingissä myynnissä 1,3 miljoonan euron yksiö – "Kivasti herättänyt kiinnostusta"Porissa kaupataan erikoista "hobittitaloa" – omistaja paljastaa MTV Uutisille, mistä idea poikkeukselliseen rakennukseen sai alkunsaOnko tässä Suomen ökyin "mökki"? Hintalappu 6,5 miljoonaa euroa: "Kallein kokonaisuus, joka meillä on ollut myynnissä"Mikkelistä voi ostaa kokonaisen kerrostalon 150 000 eurolla – myyjän mukaan kiinnostuneita on ollut: "Myyntihinta on vaatimaton"Mielitkö kokonaisen kerrostalon omistajaksi? Nämä parikymmentä asuntoa voi ostaa halvemmalla kuin yhden helsinkiläisyksiön – mutta ostajaa voi silti olla vaikea löytääSuomen kalleimman ja halvimman omakotitalon hintaero yli 12 miljoonaa – yleisiä näyttöjä ei kummassakaan
KotiTampereAsuntokauppaKiinteistökauppaKotimaa
Asunnon sisätiloissa on Onyx-kivestä valmistettu eteisen lattia, käsin veistetyt koristeelliset portaikot sekä lukemattomia yksityiskohtia. Kuva: Kiinteistömaailma
Kiinteistömaailma

Tuoreimmat aiheesta

Koti
  • 14.9.19:08
    Siivous

    "Ällöttävä" siivousvirhe nostaa ammattisiivooja Annikan niskavillat pystyyn – et kai tee näin?

  • 14.9.06:31
    Niksit

    Maarit tuskaili banaanikärpästen kanssa – sitten ystävä näytti näppärän niksin

  • 12.9.07:45
    Ruoka

    Oleellinen yksityiskohta leivänpaahtimesta jäänyt monilta huomaamatta

  • 11.9.14:02
    Syöpä

    Radon edelleen merkittävä riski suomalaisille – jopa 270 syöpätapausta vuosittain

  • 4.9.18:52
    Sairaudet ja taudit

    Vessassa ei kannata selata puhelinta liian pitkään – tutkimus kertoo, miksi