Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohu Sokoksen turkistiedotuksesta ihmetyttää – "Eikö yritys saa tehdä eettisiä linjauksia?"

11:50Sokoksen turkislinjaus jakaa kansanedustajien mielipiteitä
Julkaistu 12.12.2016 08:11
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Vihreiden kansanedustaja Emma Kari ihmetteli MTV:n Huomenta Suomessa miksi Sokosta vastaan hyökättiin, kun se ilmoitti luopuvansa turkisten myymisestä eettisistä syistä.

Asiasta syntyi julkinen haloo ja muun muassa kaksi keskustan kansanedustajaa pyysi kuluttajia boikotoimaan Sokosta. Lopulta SOK:n johdosta tarkennettiin, että turkismyynnin lopettaminen oli osa kaupan normaalia valikoimamuutosta, eivätkä taustalla olleet esimerkiksi turkiselinkeinon eettisyyteen liittyvät asiat.

Kansanedustaja Emma Karin mukaan yritystä vastaan hyökkäsivät pääministeripuolue keskusta, kokoomus ja MTK.

– Toivoisi, että kaupallisilla toimijoilla olisi tilaa tehdä eettisiä linjauksia, eivätkä he joutuisi valtavan hyökkäyksen kohteeksi. Samoin tapahtui Lidlille jokin aika sitten, kun se ilmoitti, ettei häkkikanojen munia enää myydä, Kari sanoi.

Kuluttajaboikottia vaatineet keskustan kansanedustajat olivat Antti Kurvinen ja Mikko Kärnä. Kärnä sanoi MTV:n Huomenta Suomessa olevansa lopulta tyytyväinen siihen, miten yritys linjasi turkismyynnin.

– Sokos ilmoitti että heiltä voidaan jatkossakin ostaa turkiksia, jos kuluttajat haluavat, ja olen tyytyväinen tästä. 

Kärnä sanoi, että turkistarhaus on merkittävä työllistäjä, eikä sitä pitäisi rankaista negatiivisella julkisuudella.

– Turkistarhaus on Suomessa niin eettistä kuin se vain voi olla. Ala työllistää 5 000 henkilöä. Kaikki tällainen tiedotus, jossa mollataan suomalaista turkistuotantoa, on erittäin negatiivista kun puhutaan näin merkittävästä toimialasta, Kärnä sanoi.

7:33Onko turkiksista luopuminen realistista?

Lisää aiheesta:

Onko turkisalan aika jo ohi? Näin vastapuolet näkevät asianEläinoikeusjärjestö Animalia julkaisi suunnitelman, miten turkisalasta voisi luopua kokonaan – turkiskasvattajat tyrmäävät: "Aika turhauttavaa"SDP:n linjaus nostatti äläkän – näistä syistä pääministeripuolue liittyi turkistarhauksen kieltoa ajaviin: "Onko eläinten tappaminen statussymbolituotteiden takia oikein?"Unicafe ilmoitti luopuvansa naudanlihasta ja siitäkös sota syttyi, vaikka muutos on "ihan mikkihiiriluokkaa" – ruoka on kulttuurisodan uusi taisteluareenaTurkiskohun taustalla sittenkin ripaus etiikkaa – SOK-johtaja: "Teoriassa voi palata valikoimiin"Turkispäätös hermostutti tarhaajat ja S-ryhmän asiakkaat – perusteet vaihtuivat ja boikotti peruuntui
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 14:44
    Työnhaku

    Asiantuntijat varoittavat: Älä sorru tähän laiskaan sudenkuoppaan työhakemuksen kanssa

  • Eilen08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"

  • Eilen06:42
    Huumeet

    Entinen huumeaddikti Kaapo paljastaa päihdehoidon karun todellisuuden: Heitetään pihalle, kun krapula vasta hellittää

  • 29.9.05:43
    Ihmissuhteet

    Hallitsetko kehonkielen niksit? "Huonot kättelyt" voivat jäädä pitkäksi aikaa mieleen

  • 23.9.10:25
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Yksi asia kiinnitti Mira Luodin huomion pudotushetkellä: "Tuli olo, että pitäisikö minun mennä halaamaan häntä"