Koenigsegg romutti hyperauton juuri ennen sen luovutusta – asiakas ylistää tapaa, jolla asia ratkaistiin
Viime viikolla sosiaalisessa mediassa levisi kuva pahasti kärsineestä Koenigsegg-hyperautosta. Nyt on käynyt ilmi, että kyseessä oli miltei valmis auto, joka oli määrä luovuttaa asiakkaalle lähiaikoina.
Pahoin vaurioituneesta Koenigsegg Agera RS Gryphonista nähtiin viime viikolla surullista kuvamateriaalia. Kyseessä oli yrittäjä Manny Khoshbinin tilaama auto, jolle kävi ohraisesti Koenigseggin testikuskin suorittaessa viimeisiä testejä ennen sen luovutusta. Onnettomuus tapahtui Ruotsin Trollhättanissa sijaitsevalla testiradalla.
Tapaturman jälkeen Khoshbin palaveerasi sekä toimitusjohtaja Christian von Koenigseggin että myyntijohtaja Tariq Alin kanssa yrittäen löytää ratkaisua kinkkiseen tilanteeseen.
– Kyllä, se on totta! Surukseni joudun ilmoittamaan, että testikuljettaja ajoi Gryphonini ulos tieltä ja auto vaurioitui. Onneksi kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut, Khoshbin kertoo kuvan saatetekstissä.
Khoshbinin mukaan von Koenigsegg itse oli häneen yhteydessä välittömästi onnettomuuden jälkeen ja esitti vilpittömän anteeksipyyntönsä sekä ehdotuksensa, miten tilanteessa toimittaisiin.
Osapuolet sopivat, että auto jää Koenigseggille korjattavaksi, jonka jälkeen siitä tulee yhtiön uusi testiauto. Khosbinille puolestaan rakennettaisiin aivan uusi Gryphon.
– Olen ollut tekemisissä monien autovalmistajien kanssa, mutta en ole koskaan nähnyt niin aitoa ja ammattitaitoista yritystä kuin Koenigsegg. Vahinkoja sattuu, mutta tärkeintä on se, miten yritys silloin päättää toimia.
Koenigsegg vahvistaa, että työt uuden auton valmistamiseksi on jo aloitettu. DriveTribe-autojulkaisun mukaan saattaa kuitenkin kestää jopa kaksi vuotta ennen kuin uusi auto on valmis toimitettavaksi.
Jopa 40 uutta työntekijää palkkaava valmistaja on esittänyt kiitoksensa niin Khoshbinille kuin koko Koenigsegg-perheelle ymmärtäväisyydestä ikävässä tilanteessa.
Lähde: DriveTribe
***
Uusimmat
-
17:20
Venäläisjuontaja kuvaili tv-ohjelmassaan, kuinka Zelenskyi ja Niinistö olisi pitänyt ampua ohjuksella Kiovassa
-
17:12
Esitutkinta: Katri Kulmunin entinen avustaja järjesteli viestintäkoulutusta ministeriön varoittelemasta hankintarajasta huolimatta
-
17:01
Luvut julki – näin monta kertaa prinssi Harry mainitsee kuninkaallisen perheen jäsenet kirjassaan
-
16:58
Presidentti Zelenskyi kertoi tavanneensa Tanskan pääministerin, Donetskin separatistijohtaja väittää venäläisjoukkojen etenevän Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
16:55
Lasten pulahdus altaaseen muutti suomalaisperheen Thaimaan-loman painajaiseksi, 10-vuotias osui pohjaan ja alkoi sätkiä ja huutaa: "Paikka on kuolemanloukku"
-
16:09
Ennätysmäärä ihmisiä haki viime vuonna suojelua Suomesta, tahti ei juuri hyydy tänä vuonnakaan – "Historiallinen tilanne"
-
16:02
Tutkimus selvitti: Näin lihavuus vaikuttaa paksu- ja peräsuolisyöpän riskiin
-
15:58
Vapaaehtoisilla meripelastajilla viime vuonna 1 700 tehtävää – yli puolessa syynä oli tekninen vika tai huollon laiminlyönti
-
15:55
Lähde: Shokkisiirto – Man Cityn tähtipelaaja loppukaudeksi Saksaan
-
15:55
Salkkarit-hahmo muistelee villejä leikkejä ex-kumppaninsa kanssa: "Aijai, sitä alkuhuumaa"
-
15:53
IS: Ilpo Härmäläisen murhaoikeudenkäyntiin ilmestyi yllätystodistaja, joka pelkäsi aiemmin avata suutaan
-
15:28
Ulkoministeri Haavisto lopetti veikkaamisen Nato-prosessin aikatauluista – "Olemme Turkin ja Unkarin armoilla"
-
15:17
Naton pääsihteeri pyysi Etelä-Korealta lisää apua Ukrainalle ja varoitti Kiinasta
-
15:09
Poliisihallitus: Suomessa poliisi ei sallisi Koraanin polttamista – Supo: "Emme voi poissulkea vaikuttamiskeinona"
-
14:56
Huomattava määrä kuparia ja messinkiä katosi Mikkelissä – poliisi pyytää havaintoja kahdesta autosta
-
14:51
Syyttäjä ilmoittanut tyytymättömyyttä Viestikoekeskus-tuomioon
-
14:41
Taffel-tuotteiden raaka-aineisiin merkittävä muutos: "Koskee kaikkia perunalastuja, pähkinöitä ja snacks-tuotteita"
-
14:40
Kreml kiistää uhkaavan keskustelun Putinin ja Johnsonin välillä – katso videolta, mistä on kyse: "Boris, en halua satuttaa sinua, mutta..."
-
14:34
Renny Harlin vei Coco-tyttärensä ensimmäistä kertaa elokuvastudioon: "Sydämeni pakahtui"