Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koditon Björn asettui asumaan ruotsinlaivalle, kun kunnollista asuntoa ei löytynyt – "Moni muukin ratkaisee asunto-ongelmansa risteilemällä"

0:14Ruotsalainen Björn risteilee kodittomana
Julkaistu 29.04.2018 11:46
Toimittajan kuva

Kitta Kohonen

kitta.kohonen@mtv.fi

Ruotsalainen Björn Mattsson päätyi kodittomana risteilemään Tukholman ja Maarianhaminan väliä.

– Oli pakko löytää nopea ja edullinen asumisratkaisu, 54-vuotias mies kertoo MTV Uutisten haastattelussa.

Monelle risteily on iloinen asia. Sitä se ei aina ole Björn Mattssonille, joka asui ruotsinlaivalla ensimmäistä kertaa jo kolme vuotta sitten. Kodittomuus toistui jälleen tänä keväänä.

– Näytin tavalliselta matkustajalta, mutta itselleni kyse oli siitä, että sain katon pääni päälle yksinkertaisella tavalla. Varasin Birka Cruiselta matkat viikoksi ja tein kahdeksan matkaa.

– Minun ei tarvinnut mennä maihin ja sain pitää koko ajan saman hytin. Ratkaisu oli edullinen, Mattsson selittää laiva-asumisen hyviä puolia.

Laivan henkilökunta tuli Mattssonille tutuksi.

– Heillä ei ollut mitään sitä vastaan, että matkustin laivalla. Sen sijaan he ihmettelivät, että minun piti ratkaista asumistilanteeni tällä tavalla. Tiedän muitakin, jotka ovat tehneet saman, sillä asuntotilanne Tukholmassa on vaikea.

Tarjottiin homeloukkua, jossa rottia

Björn Mattsson haki asuntotilanteeseensa apua jo viime vuoden marraskuussa. Elämä oli ollut viime vuodet yhtä "sirkusta ja alamäkeä".

Mattssonille myönnettiin paikka tukiasuntolasta Tukholmassa. Sitten Spånga Tenstan kaupunginosahallinto päätti tarjota miehelle asuntoa reilun 300 kilometrin päässä Tukholmasta.

– Minut kutsuttiin kokoukseen, jossa kerrottiin, että minulle oli löytynyt yksiö Hagforsista. Kyselin lisätietoja asunnosta, mutta he eivät halunneet vastata kysymyksiin, Mattsson kertoo.

Tästä syystä Mattsson epäröi asiaa. Seurauksena oli, että hän joutui lähtemään tukiasuntolasta.

Vähitellen selvisi, millaisesta asunnosta Hagforsissa oli kyse. Kosteusongelmia, torakoita, seinäluteita ja rottia, kertovat ruotsalaismediat.

Sosiaalipalvelu ei ole ollut yhteydessä

Rakennuksen omistajilla on edelleen voimassa oleva vuokrasopimus Ruotsin maahanmuuttoviraston kanssa, mutta maahanmuuttovirasto ei ole pystynyt käyttämään huonokuntoista rakennusta.

Björn Mattsson kertoo, että kiinteistön omistajat olivat tästä huolimatta tehneet rakennuksessa pintaremonttia ja yrittivät vuokrata sitä eteenpäin.

– Olen iloinen, että olen ollut osaltani paljastamassa tällaista suorastaan rikollista vuokranantajaa, Mattsson sanoo.

Sosiaalipalvelu ei ole ollut yhteydessä Mattssoniin sen jälkeen, kun hän palasi tukiasuntolaan.

– Kummallista, että he kuuntelevat minua vain julkisuuden kautta.

Nyt tukiasuntolan katto pään päällä

Björn Mattsson vastailee MTV Uutisten kysymyksiin tukiasuntolasta Tukholmassa. Samasta paikasta, jossa hän asui ennen viimeisintä laivaepisodia.

– Tämä on mukava, siisti ja turvallinen ympäristö. Täällä pääsee eteenpäin elämässä ja henkilökunta auttaa oman kodin löytämisessä. Meillä on käytössä tietokone ja saamme treenata salilla. Voin elää normaalia elämää, Björn Mattsson kiittelee.

Kuinka kauan saat asua siellä?

– Nyt on puhuttu, että 19. toukokuuta asti ja sitten neuvottelemme uudestaan. Haluan kuitenkin asunnon, josta saan itse päättää.

– Olen 54-vuotias. Vielä viisi vuotta sitten minulla oli oma koti, parisuhde ja työ. Olen esimerkki siitä, miten nopeasti asiat voivat muuttua, jos joudut systeemin ulkopuolelle. Sieltä on erittäin vaikea päästä takaisin.

Kuinka näet tulevaisuuden?

– Valoisana! Ei tarvitse paljoa, että suunta muuttuu. Tarvitset oikeat henkilöt auttamaan. Et sellaisia, jotka yrittävät painostaa tai alentaa sinua.

Risteilylle jatkossakin

Mattsson on palkannut itselleen asianajajan edustamaan häntä Spånga Tenstan kaupunginosahallintoa vastaan.

– Asianajaja saa hoitaa asioita eteenpäin. Toivon asumiskuluja takaisin sekä vahingonkorvausta. Heidän käytöksensä ei ole hyväksyttävää. Viranomainen ei voi toimia näin.

Vieläkö palaat risteilylle ruotsinlaivalle?

– Kyllä vain, mutta toivottavasti eri tavalla. Haluan juhlia, rentoutua ja pitää hauskaa, Björn Mattsson naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Vuokralaiset valtasivat Liisan asunnon Espanjassa – "Häädössä kesti kuusi kuukautta"Kiinteistönvälittäjä Anne Ramsay kyllästyi Suomen ilmapiiriin ja muutti Marbellaan – näin hänellä menee nyt raskaan alun jälkeenCarolina Klüft asuu asuntoautossa teollisuusalueella – konkurssi surettaa edelleenMonican tytär muutti luteita kuhisevaan Hoas-asuntoon – ikävät yllätykset eivät loppuneet siihen: "Ei ole reilua, että rangaistaan viatonta"Ravintolatyöntekijän, 24, piti viettää ihana kesä Hangossa työskennellen – Jasmin: Salassapitosopimuksia 10 000 euron uhkasakoilla, virheellistä tietoa majoituksestaPontus kyllästyi tavarapaljouteen – myi omaisuutensa ja muutti metsään
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena

  • 10:09
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi vahvistaa MTV Uutisille: Sastamalassa isompi liikenneonnettomuus – "Loukkaantuneita on"

  • 09:29
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja huolestui: minne katosi yksi asukas?