Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Klo 16.00: Tällaisen haasteen edessä Jokerit on pudotuspelien alussa: "Ei nyt ihan normaalia"

Julkaistu 03.03.2018 13:43
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jokerit avaa tänään lauantaina pudotuspeliurakkansa jääkiekkoliiga KHL:ssä, kun läntisen konferenssin puolivälieräsarja Sotshia vastaan lähtee liikkeelle.

Runkosarjassa Jokerit oli läntisen konferenssin kolmas, Sotshi puolestaan kuudes. Joukkueiden keskinäiset kohtaamiset menivät Sotshin nimiin, jälleen. Olympiakaupungin joukkue on ollut paha pala Jokereille, sillä narrilauman edellinen voitto keskinäisistä otteluista löytyy vuodelta 2014.

Jokereiden päävalmentaja Jukka Jalonen pyöritteli sarjan alla sitä, onko Sotshi Jokereille pienoinen mörkö.

– Historialla ei ole väliä, mutta sillä on merkitystä, miten tämän kauden pelit ovat menneet. Sotshi on ollut todella tehokas meitä vastaan. Suorastaan jäätävän tehokas viidellä viittä vastaan, mikä ei nyt ihan normaalia ole, Jalonen mietti.

– Nuo keskinäiset kohtaamiset ovat olleet meidän hallinnassa. Sotshi on kuitenkin voittanut maalintekopelin ja sen takia ollaan hävitty ne kohtaamiset. Pitää yrittää keksiä lääkkeet siihen, että miten ne pelit kääntyvät meille. Siinä mielessä noilla keskinäisillä on merkitystä, että voidaan vähän arvioida, mitä on tapahtunut. Mutta eihän nyt millään kolme vuotta sitten tapahtuneella ole hirveästi merkitystä tai vaikutusta tähän päivään, Jalonen jatkoi.

Millainen joukkue Sotshi sitten on teidän vinkkelistä katsottuna?

– He puolustavat tiiviisti keskustaa sekä maalinedustaa. Heille on tehty kohtuullisen vähän maaleja viidellä viittä vastaan ja ylipäätään koko kauden aikana. Se on heidän vahvuutensa. He pelaavat aika varman päälle. Yleensä kolme pelaajaa on aina pelin alla. Kaksi pakkia ja yksi hyökkääjä. Vastustajilla on ollut vaikeaa päästä ylivoimahyökkäyksiin tai ylipäätänsä maalin eteen. Silloin pitää pyrkiä tekemään niitä maaleja vähän muualta. Pitää yrittää toimittaa kiekkoa ja mennä ilman kiekkoa sinne maalille, Jalonen avaa näkemyksiään.

– He ovat ottaneet jäähyjä aika paljon. Tietenkin pudotuspeleissä linja saattaa vähän muuttua, mutta jos hyvin pelataan, niin uskon, että ottavat nytkin. Se on tietenkin yksi asia, mihin voidaan iskeä.

– Mutta hyvä, tasainen joukkue. Kurinalainen ryhmä. Eiväthän ne muuten olisikaan pudotuspeleissä. Kovat talkoot edessä, Jokerit-luotsi uskoo.

Pudotuspelisarjan alla Jalonen uhkui rauhallisuutta.

– Joukkue vaikuttaa hyvältä ja nälkäiseltä. Hyvä meininki päällä ja itselläni on luottavainen olo. Tiedetään, että edessä on kova sarja. Ollaan siihen henkisesti ja fyysisesti valmiita. Ja tunnetasolla. Hyvä tilanne meillä on tällä hetkellä mun mielestä.

Jokereiden ja Sotshin ensimmäinen pudotuspelikohtaaminen alkaa tänään kello 16. Sarja jatkuu heti huomenna sunnuntaina. Pelin alkamisajankohta on silloin sama.

Lisää aiheesta:

Muistatko? SM-liigafinalisti KalPan sisältä lyötiin pöytään räväkkä väite – taustalla seuraa vaivannut kuohuttava piirreOlli Jokiselta suorat sanat – tässä on ”isoin syy”, miksi Jukurit on nyt niin karussa tilanteessaMikko Manner kritisoi omiaan – kiistää Kärppien ennakkosuosikin aseman: "Kuin päättömät kanat"Lauri Marjamäki viittaa kintaalla Venäjä-kysymykselle – Jokerit sillassa: "Me voitetaan tämä ottelu"Lauri Marjamäellä syytä hymyyn – naurahtaa Jokereissa kokemalleen yllätykselle: "Poikkeuksellinen kausi"Mikä Jokereiden asema on KHL:ssä? Leijonien tähtipakki perkasi: "Ei ole mitään syytä epäillä"
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä