Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KKV: Deturin korvausten maksaja odottaa suomalaisilta lisätietoja

2:39Matkatoimisto Detur hakeutuu konkurssiin – tällaisista ongelmista yhtiö on ollut otsikoissa viime aikoinaMatkatoimisto Detur hakeutuu konkurssiin – tällaisista ongelmista yhtiö on ollut otsikoissa viime aikoina
Julkaistu 19.10.2023 15:13

MTV UUTISET – STT

Detur Finlandin suomalaiset asiakkaat ovat voineet hakea korvauksia konkurssin vuoksi toteutumatta jääneistä matkapaketeista Ruotsin Kammarkollegietilta. 

Suomen Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) ilmoitti torstaina, että Kammarkollegiet odottaa monilta suomalaiskuluttajilta lisätietoja.

Jos olet matkatoimisto Deturin asiakas, tee näin mahdollisimman pian – kilpailu- ja kuluttajavirasto neuvoo konkurssiyhtiön asiakkaita

KKV kehottaa Deturin suomalaisasiakkaita vastaamaan Kammarkollegietin lisätietopyyntöihin, sillä moni hakemus on osoittautunut puutteelliseksi. Ruotsista tulevaan yhteydenottoon kannattaa vastata mahdollisimman pian korvauspäätösten nopeuttamiseksi.

Kammarkollegiet ei voi päättää Deturin konkurssiin liittyvää korvausasiaa ennen kuin se saa suomalaisilta hakijoilta vastaukset lähettämiinsä tietopyyntöihin.

KKV myös muistuttaa, että kuluttajat eivät ole oikeutettuja kaksinkertaiseen korvaukseen. Jos he ovat saaneet matkapaketin rahanpalautuksen muualta, esimerkiksi luottoyhtiöltä, heidän on peruttava Kammarkollegietille tehty korvaushakemus.

Lue lisää: Yksinhuoltajaäidit odottivat rahojensa palautusta kuukauden ilman selitystä – näin parjattu matkatoimisto Detur puolustautuu peruutusruuhkansa keskeltä

Lisää aiheesta:

Ostitko pieleen menneet lomalennot tätä kautta? Korvauksia tulee hakea tiettyyn päivämäärään mennessäToimi näin, jos matkasi konkurssiin hakeutuvan Deturin kautta peruuntui – pahimmillaan voit joutua odottamaan rahoja puoli vuottaRahavaikeuksissa rypevä Detur perunut jo ensi vuoden matkoja – näin voit vaatia asiakkaana hyvitystäSVT: Detur peruu loppuvuoden chartermatkat – matkatoimisto kiistää jättäneensä majoituksia maksamatta tai lähettäneensä faksejaKuluttaja-asiamies pisti matkatoimiston tiukille: Rahat palautettava perutuista matkoista viimeistään heinäkuussa – "Useat odottaneet kohtuuttoman pitkään"Näin kurjasti kävi, kun ulkomaanmatkat peruuntuivat: Terhi on odottanut rahojaan vuoden – "Ei ole ilmoitettu meille yhtään mitään"
MatkailuKonkurssiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • Eilen12:51
    Puhelimet

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • ti18:50
    Sairaudet ja taudit

    Ethän mokaa lomalle lähtiessäsi? "Iso riski"

  • ti06:35
    Vapaa-aika

    Lomalle lähdössä, mutta passi kateissa tai vanhentunut? Toimi näin!

  • 5.10.17:07
    Savonlinna

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 5.10.08:40
    Asuminen

    Kattohuoneisto Helsingissä vaihtui pakettiautoon – Peppiina ja Petteri eivät voisi enää elää toisin