Espoolaisen Kirsti Lindforsin intohimo on ratsastus. Sinänsä harrastuksessa ei ole mitään ihmeellistä, mutta Kirstin reissut suuntautuvat Portugaliin, jossa hänellä on oma hevonen. Edes koronapandemia ei ole tätä estänyt, mutta kommentit tutuilta ovat järkyttäneet.
Kirsti ihastui paikkaan ensisilmäyksellä: upeita hevosia, mahtavat puitteet ja vain parinkymmenen kilometrin ajomatkan päässä Lissabonista. Sellaisena Kirsti näki Morgado Lusitano -nimisen ratsastustilan vuonna 2017.
Sen jälkeen suhde paikkaan on vain syventynyt, ja joulukuussa 2019 Kirsti hankki tilan kasvattaman 3,5-vuotiaan orin. Hevonen asuu tilalla, jossa sitä koulutetaan ammattimaisesti kouluratsastukseen. Kirstin suunnitelmiin kuului käydä kerran kuukaudessa pitkä viikonloppu tilalla seuraamassa hevosen edistymistä sekä tietenkin ratsastamista, mutta sitten iski koronavirus.
Viime vuoden tammikuussa Kirsti istui lentokoneessa paluumatkalla Portugalista. Lähtöpäivänä hän oli lukenut koronaviruksesta ensimmäisen kerran.
– Lentokoneessa yritin pitää kaulahuivia kasvojeni edessä.
"Enhän minä vaan saanut..."
Seuraavan kerran helmikuussa mukaan oli jo otettu apteekista ostetut kasvomaskit. Maaliskuuksi suunniteltu matka peruuntui asiakkaalla todetun koronaviruksen takia, ja sen jälkeen alkoikin sulku, joka hiljensi kaiken matkustamisen käytännössä kuukausiksi.
Omaa hevostaan Kirsti ei päässyt näkemään pitkiin aikoihin, mutta ikävää lievensi tallin lähettämät valokuvat ja videot.
Viimeisimmältä matkalta hän palasi torstain ja perjantain välisenä yönä. Ennen lähtöä hän teki koronatestin Portugalissa ja myös Suomeen palatessa hän meni testiin, vaikka taskussa olikin negatiivinen testitulos Portugalista.
