Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjeenvaihtaja Petri Saraste raportoi keskeltä Kiovan verilöylyä keväällä 2014 – erityisesti yksi hetki on jäänyt mieleen: "Kuka se mahtaa olla?"

1:55MTV:n kirjeenvaihtaja Petri Saraste oli Kiovassa, kun verilöyly puhkesi:"Se oli aika hurja hetki""Se oli aika hurja hetki" – MTV Uutiset Live näytti legendaariselle kirjeenvaihtajalle reportaasin Kiovan verilöylystä vuodelta 2014.
Julkaistu 16.08.2021 05:59
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

MTV Uutisten pitkänlinjan ulkomaantoimittaja ja kirjailija kertoo, miltä Kiovan kaduilla tuntui tehdä uutisia.

– Tämän verisen aamupäivän hirvittävä saldo. Maassa makaa kymmenen kuollutta nuorta miestä. Heidän on peitetty näillä peitteillä, ei ole varmuutta onko heidät ammuttu vai mitä on tapahtunut mutta joka tapauksessa he ovat kuolleet tämän aamun ammunnoissa.

Kun Petri Saraste katsoo tekemäänsä uutisreportaasia Kiovan verilöylystä keväältä 2014, palaa mieleen kauhistuttavia muistoja.

– Nuoria miehiä tuotiin jatkuvalla syötöllä siinä ammuttiin kovilla. Näitä nuoria miehiä siihen kaatui, taisi olla tusinan verran kavereita siinä, Saraste muistelee.

Saraste kuvaa hetkeä kauhistuttavaksi ja tilannetta aidosti vaaralliseksi. Yläpuolelta löytyvältä videolta on nähtävissä, kuinka ammukset paukkuvat Sarasteen juontaessa uutislähetystä.

 Hänelle on jäänyt mieleen tilanteesta yksi koskettava yksityiskohta.

– Niillä oli pressu päällä, tuuli heitti sen pois. Yhtäkkiä yhen kaverin taskussa kännykkä alkaa soida. Tuli kauhun hetki, että onko se vaimo, tyttöystävä, isä vai äiti, kuka se mahtaa olla. Joku otti sitten sen kännykän taskusta ja antoi sen papille.

Katso Sarasteen haastattelu yläpuolelta. Koko Petri Sarasteen haastattelun urastaan ja elämästään kirjeenvaihtajana pääset katsomaan alapuolelta.

13:25Syöpään sairastuminen pysäytti kirjeenvaihtaja Petri Sarasteen – näin hän kertoo vaiheistaan omin sanoin

Lue myös: MTV:n kirjeenvaihtaja Petri Saraste sairastui syöpään – teki poikkeuksellisen ratkaisun ja muutti Suomeen ex-vaimonsa luo

Lisää aiheesta:

Petri Saraste näki Kiovassa Putinin hehkuvat silmät ja pian ovella alkoi jyskytys – tällaiset olivat Ukrainan sodan ensitunnit kirjeenvaihtajan silmin"Ruumiita puiden latvoissa ja oksissa seivästyneinä" – MTV:n sotakirjeenvaihtaja muistelee näkyä, joka oli kuin toisesta maailmastaLeo ja Mirja seurasivat Venäjän hyökkäyksen dramaattista alkua hetki hetkeltä – huoli omasta kirjeenvaihtajasta oli läsnä: "Miten Petrin siellä käy?"Suomalainen Nestori heräsi Kiovassa räjähdysten kumuun: “Ilma on täynnä ruutia siinä ympäristössä, vaikea hengittää”Rakastettu meteorologi muistelee vuosiaan TV:ssä – paljastaa julkisuuden varjopuolen: "Uhkauksia, että lasteni koulureitti on selvitetty"Loppukevennysten legenda Mika Tommola täyttää 60 vuotta – näin reagoi arkistoista löytyneeseen ensimmäiseen kevennykseensä: "Aika rohkeata nuorelta 25-vuotiaalta"
Petri SarasteMTV UutisetMTV Uutiset LiveMTV Uutiset 40 vuottaKotimaaUkraina

Tuoreimmat aiheesta

Petri Saraste
  • 21.04.202318:38
    Viro

    Petri Sarasteen kommentti: Olisiko syytä ottaa oppia Virosta?

  • 24.02.202312:50
    Ukrainan sota

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Nukahdin Putinin raivokkaisiin sanoihin ja heräsin epäuskoon ohjusten osuessa Kiovaan

  • 01.03.202208:39
    Ukrainan sota

    Näin MTV:n kirjeenvaihtaja pääsi tuskallisen 27 tunnin junamatkan jälkeen Ukrainasta Puolaan: "Täysi kaaos, ihmiset yrittävät rynniä keinoja kaihtamatta"

  • 24.02.202208:15
    MTV Uutiset Live

    "Hotellin henkilökunta pukeutuu suojaliiveihin" – Seuraa MTV Uutisten kirjeenvaihtajan raportointia hetki hetkeltä Kiovasta

  • 18.02.202208:31
    Kolumni

    Petri Sarasteen kolumni: Koska 30 vuotta vanha sopimus lähes unohdettiin, onko ihme, ettei Ukrainassa luoteta annettuihin lupauksiin?