Moni muistaa meteorologi Petri Takalan, joka työskenteli MTV3:n säälähetyksissä 1990-luvun lopulta vuoteen 2011 saakka. Mutta mitä miehelle kuuluu nykyään? MTV Uutiset vieraili Takalan kotona.
Nykyisin Forssassa asusteleva Takala ei kaipaa takaisin televisioruutuun, mutta muistelee aikaa Pöllölaaksossa hyvällä mielellä.
Takala perusti oman yhden miehen yrityksen, kun jätti Forecan päämeteorologin paikan vuonna 2017. Arki Sääneuvos Oy:n ainoana työntekijänä on melkoisen erilaista kuin uutistoimituksen meteorologina.
– Silloin se pääjuttu oli olla koko ajan täysin säässä sisällä. Kiire oli jokapäiväistä, Takala toteaa.
Takala ei kertomansa mukaan tottunut esiintymiseen täysin missään vaiheessa.
– Minulle oli helpompi mennä suoraan lähetykseen, ettei sitä kerennyt ajatella niin paljon. Juoksin usein maskeeraukseen vasta Kymmenen uutisten aikana, Takala muistelee.
Hiljaisempi elämäntyyli on suomalaisille tutulle säämiehelle mieluisampi.
– Nyt ehtii hengittää ja elää vapaammin.
Mikä on Takalan mieleenpainuvin muisto MTV3:n säälähetyksistä? Katso huvittava tarina artikkelin videolta!
