Kerttu Niskasen ylle on lupa sovitella suomalaisnaisten ykköskaapua, kun Rukalla avataan viikonloppuna pellit maastohiihdon maailmancupissa. Vahvavireinen Niskanen on pyöritellyt maailmancup-kauden alla mehevän taikinan, joka on yhä kohoamassa.
Niskanen oli viime viikonloppuna suorastaan ylivoimaisessa liidossa Taivalkoskella Suomen cupin 10 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa. Niskanen löi Riitta-Liisa Roposen 26,3 sekunnilla ja Krista Pärmäkosken 29,1 sekunnilla. Vaikka Pärmäkoskella olikin alla sairasteluja, näyttö oli yhtä kaikki vakuuttava.
LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski myöntää tilansa – tavoite on nyt jotain ihan muuta kuin palkintosijat
Niskanen herkuttelee sillä, että nyt pääsee mittaamaan omaa iskua myös muiden maiden huippuja vastaan.
– Hyvä harjoituskausi on alla. Sillä tavalla levollinen ja luottavainen fiilis on tästä talvesta. Taivalkosken Suomen cup -viikonloppukin kertoo sen, että aikataulussa ollaan, Niskanen sanoi MTV Urheilulle.
Ja:
– Yleensä kone pyörii vain paremmin, kun saa kisoja alle. Sanotaan, että nyt on hyvä startti kauteen. Tästä lähdetään vain parantamaan.


