Yleensä iloisesti pulputtava Kerttu Niskanen summasi viime talvena olympialaisia Etelä-Koreassa vaisulla äänellä ja mieli maassa. Hiihtäjä tuskin uskoi silloin, että urheilu-ura voi koetella vielä paljon rajummin.
Tästä kaudesta piti alkaa Niskasen, 30, uusi nousu, mutta kuoppa vain syveni syvenemistään. Tunnollisen harjoittelijan harjoituskuorma kasvoi liian suureksi, ja Niskasen keho ajautui hiljalleen ylirasitustilaan. Valmentaja Pekka Vähäsöyrinki ja maajoukkueen valmennusjohto puhalsivat pelin poikki joulukuun puolivälissä, ja Niskanen matkusti maailmancup-kiertueelta Norjasta kotiin huilaamaan.
– Beitostölenin jälkeen sain kuulla, että nyt on aloitettava pakkolevolla ja sitten ruvettava pikkuhiljaa treenaamaan. Katselin silloin kalenteria ja mietin, ettei voi olla totta. Kaikki suunnitelmat menivät uusiksi, mutta tämä on urheilua, Niskanen kertoi perjantaina voitettuaan SM-kisoissa hopeaa perinteisen hiihtotavan 10 kilometriltä.
LUE LISÄÄ: Krista Pärmäkoski jyräsi ylivoimaiseen mestaruuteen – 19-vuotias yllättäjä jysäytti mitaleille!
Osasyy ylirasitustilaan ajautumisesta saattoi olla helteinen kesä. Vaikka Niskasen lihakset pitävät lämmöstä, keho joutui kuumassa liian lujille.
Henkinen kunto romahti
Niskanen myönsi, että tilanne oli henkisesti äärimmäisen raskas. Ihan niin kovaa kokemusta hän ei ollut uralleen odottanut, sillä hän oli tottunut kamppailemaan kymppisakkiin pääsystä. Arvokisoista mitaleja oli kertynyt jo viesteistä.
